Fransızlar Maraş'tan çekildi

Tarihte bugün, Balkan Paktı imzaladı, Avusturya Osmanlı-Rus savaşına katıldı...

Fransızlar Maraş'tan çekildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Balkan Paktı  imzalandı (9 Şubat 1934)

Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında Balkan Paktı, Atina'da imzalandı. 1933’te sonra Almanya’da Nazi partisinin iktidara gelmesi, İtalya’nın Akdeniz’de ve Balkanlar'da genişleme çabası ve Avrupa devletlerinin silahlanma yarışına girmesi dünya barışını tehdit etmeye başladı. Bu gelişmeler sonucunda Balkan devletleri arasında barışın muhafaza edilmesi gerekli görüldü. Anlaşmaya göre; Balkan ülkeleri birbirinin varlığına saygı gösterecekti. Böylece sözkonusu ülkeker sınırlarını karşılıklı olarak güvenceye almış oldular. Bunun yanısıra; Arnavutluk İtalya'nın etkisinde olduğu için Bulgaristan ise komşu ülkelerin topraklarında hak iddia ettiği için Balkan Antantına katılmadı.


Fransızlar, Maraş'tan çekilmeye başladı (9 Şubat 1920)

Fransız askerleri, Maraş'tan çekilmeye ve Adana bölgesini boşaltmaya başladı. Maraş, 30 Ekim 1919 günü  işgal edilmişti.

Avusturya, Osmanlı-Rus Savaşına katıldı (9 Şubat 1788)

Osmanlılar, 1774 yılında imzalamış oldukları Küçük Kaynarca Antlaşmasıyla kaybettikleri toprakları geri almayı amaçladığı savaş 1. Abdülhamit'in saltanatının başladığı yıllara denk gelir. İngiliz ve Fransızlar savaşa katılmadılar ancak bu savaşta Osmanlı Devleti'nin yanında yer aldılar.  Avusturya da 9 Şubat 1788'de savaşa girince Osmanlı Devleti beklemediği bir şekilde kendisini Avusturya'nın da karşısında buldu. Ruslar, 1788 yılında Özi'yi kuşattı. 6 ay boyunca kuşatmaya dayanan Özi,  teslim olmak zorunda kaldı. Kentin bütün sakinleri Ruslar tarafından katledildiler. I. Abdülhamit'in bu haberin üzüntüsüne dayanamayarak öldüğü söylenir.


Sultan Abdüllaziz Han, dünyaya geldi (9 Şubat 1830)

Sultan II. Mahmud'un oğlu, Sultan Abdüllaziz bugün doğdu. 1861 yılında tahta geçen Sultan Abdüllaziz, 14 sene padişahlık yaptı. Sultan Abdülâziz hükümdarlığı süresince sık sık ülke içi ve ülke dışı temaslarda bulunmuş geziler düzenlemiştir. Yavuz Sultan Selim'den sonra Mısır'ı ziyaret eden ilk ve tek Osmanlı Padişahı Abdülaziz'dir. Abdülaziz Batı Avrupa'da ziyaretler yapan ilk ve tek padişahtır. 1867 yılında Paris'te açılan büyük bir sanat sergisine III. Napolyon'un daveti üzerine katılan Abdülaziz, sergiden sonra imparator ile temaslarda bulunmuş İngiltere, Belçika, Almanya, Avusturya-Macaristan gezilerinden sonra da geri dönmüştür. Ayrıca Richard Wagner'in Bayreuth operasına maddi yardımda bulunmuş ve davet edilmiştir. Seyahatlerinde İngiltere kraliçesi Victoria, Belçika kralı II. Leopold, Prusya kralı I. Wilhelm, Avusturya-Macaristan imparatoru François-Josef ve Romanya Prensi I. Karol ile görüşmüştür. Abdülaziz 30 Mayıs 1876'da bilekleri kesilerek ölmüş olarak bulundu. Sultan'ın öldürülmüş olabileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Naaşı Divanyolu'nda II. Mahmut Türbesine babasının hemen yanına defnedildi.


“Türkiye'de çok zengin var” (9 Şubat 1985)

Uludağ'a giden Cumhurbaşkanı  Kenan Evren otellerin doluluğuna bakarak "Türkiye'de çok zengin var" yorumunda bulundu.

Görülmemiş  soğuklar (9 Şubat 1985)

Görülmemiş soğuklar ve kar İstanbul'u ve İstanbulluları gafil avladı. 6 milyonluk kent 3 cm'lik kara yenik düştü. Ulaşım felce uğradı. Dönemin belediye başkanı Bedrettin Dalan Meteoroloji'nin kendilerini yanılttığını iddia etti ve "I am sorry" diyerek İngilizce özür diledi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2010, 07:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35