banner39

Freeman: İsrail devleti bu politikalarla yürümez

ABD'de NSA başkanlığı Yahudi lobisince engellenen Freeman, İsrail'in yıkıcı politikalarının ABD ve İsrail'in aleyhine olduğu görüşünde.

Arşiv 04.04.2009, 13:13 04.04.2009, 13:33
Freeman: İsrail devleti bu politikalarla yürümez

 


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'li eski diplomat Charles W. Freeman, İsrail'in yıkıcı politikalarla Ortadoğu'da ayakta kalamayacağını söyledi.

Press TV'de mülakatı yayınlanan ABD'nin eski Suudi Arabistan büyükelçisi Charles W. Freeman, "Özellikle Filistinliler ve Arap komşuları ile saygıya dayanan bir anlaşma hazırlanmadıkça, İsrail'in uzun dönemde bir devlet olarak Ortadoğu'da hayatını nasıl sürdürebileceğini bilemiyorum" dedi.

Mart ortalarında Freemanla ilgili, Ulusal İstihbarat Direktörü (NIC) Dennis C. Blair'in kuruluşun başkanı olması teklifi kabul edilmemişti. Freeman'ın "İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddetinin Ortadoğu'da barışa başlıca engel olduğunu" söylemesi İsrail lobisinin şiddetli tepkisini çekmişti.

Adaylıktan geri çekilirken Freeman, "İsrail lobisinin taktikleri aşırı saygısız, ahlaksız ve karakter suikasti idi. Fabrikasyonlar, yalanlar ve saptırmalarla dolu idi." demişti.

Press TV'ye konuşan Freeman, "İsrail'in politikasını eleştiriyorum. İsrail'in politikalarının Amerikanın ve İsrail'in çıkarlarına yönelik yıkıcı olduğuna inanıyorum." dedi.

Kendisine teklif edilen pozisyon konusunda ABD başkanı Barack Obama'nın ağırlığını koymamasından hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Freeman, "Beyaz Saray'dan destek olmayınca şüphesiz hayal kırıklığına uğradım. Ancak yönetimin nasıl çalıştığını bildiğimden şaşırmamalıydım" ifadesini kullandı.

ABD Ulusal İstihbarat Konseyi başkanlığına aday gösterilen Chas(Charles) Freeman, iki hafta süreyle ABD Yahudi lobisinin yoğun baskı ve eleştirileri üzerine adaylıktan vazgeçmişti. Bu geri çekilişi hür Amerikan gazetecileri eleştirirken, The Nation`da yazan Robert Dreyfuss şu ifadeleri kullanmıştı: `Beyaz Saray kritik bir istihbarat konumuna aday gösterdiğini savunamayacaksa, Bibi Netanyahu ve onun daha radikal müttefiki Avigdor Lieberman, Obama`nın Ortadoğu politikasına karşı koyduklarında onlara karşı nasıl durabilecek?` sorusunu sormuştu.

Ulusal İstihbarat Konseyi, ABD başkanı ve istihbarat servislerinin başkanları için dünyada ve dış politikada potansiyel tehditlerin neler olacağı konusunda raporlar hazırlıyor. Yahudi lobisinin etkisindeki Cumhuriyetçi ve Demokrat parlamento üyeleri Freeman`ın Ortadoğu konusunda tarafsız olmadığını ileri sürüyorlardı.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?