banner15

FT: AB'nin kaderi Yunanistan'a bağlı

Financial Times, Euro bölgesinin kaderinin Yunanistan'a bağlı olduğunu öne sürdü.

FT: AB'nin kaderi Yunanistan'a bağlı

 

Dünya Bülteni  / Haber Merkezi 

 

AB'nin şu an en zor durumda bulunan ülkesi Yunanistan, birlik için risk oluşturmaya başladı. Son dönemlerde AB'nin gündeminde en çok konuşulan konu Yunanistan'ın ekonomik krizdeki durumu. 

Financial Times gazetesi, Avrupa Komisyonu'nun, Yunanistan hükümetinin açıkladığı ekonomik önlemlere destek verdiğini duyurmasına dikkat çekti.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu gazetenin deyimiyle "mali felaketten kurtulmak" için, vergi gelirlerini artırmaya ve kamu harcamalarını azaltmaya yönelik planlarını kamuoyuna açıklamıştı.

Financial Times ise Avrupa Komisyonu'nun destek verdiği Yunanistan'a aynı zamanda bir uyarıda da bulunduğunu belirtiyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'ya göre, "Yunanistan'ın önerileri uygulanabilir olsa da aynı zamanda riskler içeriyor".

Daha 2006 yılında küresel mali kriz uyarısı yapan ekonomistlerden Nouriel Roubini'ye göre ise Euro bölgesinin kaderi, uzun süredir çok zor bir durumda olan Yunanistan'a bağlı. Nouriel Roubini, Arnab Das'la birlikte Financial Times için kaleme aldığı yazıda, yazarların deyimiyle "Avrupa'nın batan güneyi için bir ilaç" önermiş.

Roubini, ideal olanın, Yunanistan'ın ekonomi paketinin büyük bir IMF programıyla desteklenmesi, Avrupa Komisyonu tarafından denetlenmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın da ülkeye kredi vermesi olduğunu söylüyor. Yazıda hatırlatılan nokta ise bugüne kadar hiçbir parasal birliğin, mali ve siyasi bir birlik olmadan varlığını sürdürememesi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 12:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48