banner39

FT: İngiltere İslami bono çıkarıyor

İslami bono çıkartacak olan İngiltere, 80 milyar dolarlık sukuk piyasasına girme kararının bir kilometre taşı olarak değerlendiriyor.

Arşiv 19.05.2008, 13:50 19.05.2008, 14:54
FT: İngiltere İslami bono çıkarıyor


Financial Times gazetesi İngiltere'nin, İslami bono çıkartan ilk Batı ülkesi olmaya hazırlandığını yazdı.

Haberde, bu konuda uzun zamandır duyulan maliyet ve fiyatlandırma kaygılarının geride bırakıldığına dair güçlü işaretlere dikkat çekilerek, konuyla ilgili açıklamanın bugün yapılabileceği belirtildi.

İngiltere Hazine yetkililerinin, planla ilgili güçlü bir istek bulunduğunu söylediği vurgulanan haberde, uygulamanın, Londra'nın İslami finans dünyasının Batılı merkezlerinden biri olma özelliğini sağlamlaştıracağına dikkat çekildi.

"Sukuk" adlı İslami finansman bonosu ihraç etme planının ilk kez 2007 yılında büyük tanıtımla açıklandığına işaret edilen haberde, bu tarihten itibaren sıcak tartışmalara yol açan planla ilgili Hazine yetkililerinin, dini kurallar gereği faiz vermediği için karmaşık yapısı nedeniyle "sukuk" ihraç etmenin diğer bonolara göre daha yüksek maliyet getirebileceği kaygılarını ortaya koydukları ifade edildi.

"Ancak hükümet artık siyasi ve mali getirilerinin, bu tür bonoların maliyetlerine ilişkin kaygıları ortadan kaldırmaya yeteceğine inanmış durumda" denilen haberde, bu tür bonoların alıcıya cazip hale getirilebilecek şekilde fiyatlandırılabileceğine inanıldığı bildirildi.

Haberde, bankacılık sektörünün, İngiltere'nin, dünyanın en hızlı gelişen piyasalarından biri olan 80 milyar dolarlık sukuk piyasasına girme kararını bir kilometre taşı olarak değerlendirdiği belirtildi.

Bu adımın likiditeyi artırabileceği ve diğer batılı hükümetler ve kurumların da İngiltere'yi izleyebileceği kaydedilen haberde, şu ana kadar sukuk çıkartan tek Batılı kurumun Teksas merkezli bir petrol şirketi olduğu hatırlatıldı.

Bankacılık uzmanlarının, 500 milyon sterlinlik ilk İslami bono ihracının gelecek yıl yapılabileceğini tahmin ettikleri, bu boyuttaki bono ihracının İslami bankaların işlerini kolaylaştıracağını düşündükleri de bildirildi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?