banner39

FT: Kürtler GAP paketine şüpheyle bakıyor

Erdoğan'ın Diyarbakır'da açıkladığı GAP eylem planı Avrupa basınında da yer aldı.

Arşiv 28.05.2008, 11:18 28.05.2008, 12:30
FT: Kürtler GAP paketine şüpheyle bakıyor


Financial Times gazetesi, Ankara çıkışlı bir haberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Diyarbakır'da açıkladığı 12 milyar dolarlık Güneydoğu Anadolu Projesi eylem planıyla ilgili tartışmalara yer verdi.

Gazeteye göre, bu planla ayrılıkçı eğilimlere set çekilmesi ve Avrupa'nın en yoksul bölgelerinden biri olan güneydoğuda yaşam standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor.

BAZI KÜRTLER ŞÜPHEYLE YAKLAŞIYOR

Financial Times, Başbakan Erdoğan'ın eylem planını "ekonomik ve sosyal kalkınmadaki bölgesel farklılıkları, işsizlik ve göçü ortadan kaldıracak bir proje" diye sunduğuna dikkat çekiyor ve bazı Kürtlerin bu girişime şüpheyle yaklaştıklarına işaret ediyor.

"Güneydoğuya hakim olan siyasi ve etnik gerilimin bir işareti olarak aralarında Diyarbakır Belediye Başkanı'nın da bulunduğu bazı yerel Kürt siyasetçiler Erdoğan'ın konuşmasını boykot etti. Bu siyasetçiler gelecek yılki yerel seçimler öncesinde Erdoğan'ı partisi için propaganda yapmakla suçladılar.

"Gözlemciler, Erdoğan'ın gelecek yıl Diyarbakır belediye başkanlığını kazanmakta kararlı olduğunu söylüyorlar."

Financial Times, Avrupa Birliği'nin özellikle bölgede eğitim imkanlarının genişletilmesine yönelik önlemleri memnunlukla karşılayacağını belirtiyor.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?