banner15

FT: Türk Hükümeti Yorgun

Financial Times'te bugün yeralan bir yorumda Türk hükümetinin "yorgun ve bölünmüş" gibi göründüğü öne sürüldü. Gazete, Türkiye'nin giderek daha çok bir genel seçim havasına girdiğini belirtti.

FT: Türk Hükümeti Yorgun

Türkiye’nin giderek seçim havasına girdiği öne sürüldü. Financial Times gazetesi, Türk hükümetinin "yorgun ve bölünmüş" gibi göründüğünü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da her geçen gün "daha sinirli" olduğunu öne sürdü. Ekonomi gazetesi Financial Times, Vicent Boland imzalı haberinde Türkiye’deki piyasalarda çok günlerde meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi. Hisse sehetlerinin fiyatlarının yüzde 8 düştüğüne, liranın dolar ve euro karşısında değer kaybettiğine dikkat çeken gazete, küresel koşulların sıkılaşması halinde yükselen piyasaların zarar göreceğini kaydetti.
     
Etkileyici canlanmanın cazibesi

Son iki yılda yabancı yatırımcıların etkileyici bir ekonomik canlanmanın etkisiyle Türk piyasalarına aktığını kaydeden gazete, ancak Türkiye’de bazı iç bulutların da bulunduğunu kaydetti. Yatırımcıların geri çekilmesinin Türkiye’nin cari açığı açısından ne anlamına geleceğini de soran FT, cari açığının piyasalar için "kilit bir kırılganlık" olmayı sürdürdüğünü yazdı. Diğer bir faktör olarak parlamentonun Sosyal Güvenlik Sistemini reform eden yasal düzenlemelerin henüz onaylanamadığını kaydeden gazete, üçüncü bir faktörün de Merkez Bankası’nın başında bir değişikliğin gerçekleşecek olmasından kaynaklandığını belirtti. Financial Times, Türkiye’nin giderek daha çok bir genel seçim havasına girdiğini belirterek "Hükümet yorgun ve bölünmüş gibi görünüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her geçen gün daha sinirli oluyor" yorumunu yaptı.
     

Sanayiciler ekonomik politikalardan memnun değil

Sanayicilerin ekonomik politikalardan memnun olmadıklarını, faiz oranlarının fazla yüksek olduğunu söylediklerini yazan gazete, "Muhalefetin, zayıf olmasına ve kamuoyunu etkilemeye başaramamasına karşın hükümetin popülaritesi geriliyor. Bu da yeni genel seçimin zamamlanması açısından Sayın Erdoğan için bir ikilem yaratıyor" diye yazdı. Financial Times, haberine son verirken de "Eğer iç çevredeki bir kötüleşmeye yurt dışındaki yatırımcıların duygularındaki bir değişim eşlik ederse Türkiye, önümüzdeki bir kaç ayda zor bir dönem geçebilir" değerlendirmesini yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48