banner39

FT: Türkiye Kuzey Irak'a girebilir

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye ile Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi arasındaki gerginliğin değerlendirdi.

Arşiv 10.04.2007, 10:42 10.04.2007, 10:42
FT: Türkiye Kuzey Irak'a girebilir

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye ile Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi arasındaki gerginliğin değerlendirildiği Ankara çıkışlı bir haber yayınladı.
Haber şöyle:

"Türkiye Başbakanı Erdoğan, Ankara'nın Kuzey Irak'a karışmayı sürdürmesi halinde kendilerinin de Türkiye'de Kürtlerin ağırlıkta olduğu bazı kentlere karışacaklarını söyleyen, Kuzey Irak'taki Kürt özerk yönetimi lideri Mesud Barzani'yi sert tepki gösterdi.

Erdoğan, Barzani'nin sözlerinin altında ezileceğini, hatasının bedelinin çok ağır olacağını söyledi. Bu karşılıklı tehditler, Ankara'yla Irak Kürt liderliği arasındaki ilişkiyi yeni bir noktaya taşıdı.

Daha birkaç hafta öncesine kadar Erdoğan, iki taraf arasında resmi temasların başlaması olasılığından söz ediyordu. Ama bu öneri Türk ordusu tarafından reddedildi. Başkenti Kerkük olacak bağımsız bir Kürdistan'ın kurulması ihtimali iyice artarken Irak konusunda etkisiz kalınması Ankara'da hem askerleri hem de hükümeti iyice rahatsız ediyor.
Türkiye Irak sınırına yığınak yapmış durumda. Bazı diplomatlar, zehirli bir atmosferin Türkiye'nin Irak topraklarına uzun bir süredir konuşulan askeri müdahalesini hızlandırabileceği görüşünde".
Financial Times haberinde Amerika Birleşik Devletleri'nin böyle bir müdahaleye karşı olduğunu anımsatıyor. Gazete, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimler öncesinde Ankara'da siyasi havanın gerildiğini Irak'taki Kürt liderliğine yönelik söylemde bunun da bir ölçüde etkili olduğunu savunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?