banner39

FT: Türkiye'nin büyüme hamlesi sona erdi

Financial Times, Türk ekonomisini, dün açıklanan büyüme rakamları ışığında mercek altına aldı.

Arşiv 01.04.2009, 17:47 02.04.2009, 09:37
FT: Türkiye'nin büyüme hamlesi sona erdi


Ekonomi gazetesi Financial Times, "Türkiye'nin büyüme hamlesi sona erdi" başlığını kullandığı haberinde "Salı günü resmi veriler, Türkiye'nin yedi yıllık büyüme hamlesinin 2008 yılının son çeyreğinde birdenbire sona erdiğini gösterdi. Bu da, analistler, G-20 grubu üyesi ülkenin, Uluslararası Para Fonu ile hızlı bir anlaşmaya varması çağrılarının iki katına çıkmasına yol açtı" yorumunu yaptı.

GSYİH'nın 2008 yılının son çeyreğinde beklentileri aşarak yüzde 6.2 küçüldüğüne işaret eden gazete, yıllık büyümenin ise yüzde 1.1'de kaldığının bunun da 2002 yılından bu yana sağlanan yüzde 7'lik yıllık ortalama büyümeye göre çok düşük olduğuna dikkat çekti. Gazete, Türkiye muhabirini Delphine Strauss imzalı haberinde şöyle devam etti:

KÜÇÜLME SEÇİMLERİ ETKİLEDİ

Gazete, "Araştırma kuruluşları, özellikle imalat sanayinde ciddi olan daralmanın, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, Pazar günü yapılan yerel seçimde gösterdiği daha zayıf performansın başlıca nedeni olduğunu söylediler. Bu terslik hükümeti harekete geçirebilir." değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hafta Londra'da IMF yöneticileriyle biraraya geleceğini anımsatarak Erdoğan'ın, finansman paketine ilişkin görüşmelerin yakında yeniden başlayabileceği sinyalini verdiğini de kaydetti.

IMF'nin yükselen piyasalara yönelik kredilendirmede son dönemde meydana gelen değişikliklerin görüşmeleri kolaylaştırabileceği yorumunu yapan gazete, Türkiye-IMF müzakerelerinin, Şubat ayında, Türkiye'nin vergi tahsilatının nasıl iyileştirilebileceği konusundaki görüş ayrılıkları nedeniyle durduğunu belirtti.

STAND-BY İLE YENİ FİNANSMANA ERİŞEBİLİR

Gazete, iktisatçıların; Türkiye'nin, IMF'nin yeni ve daha esnek kredi kolaylıklarından yararlanmak için gerekli olan kriterlere uymasının pek beklenmediğini; ancak bir stand-by düzenlemesiyle yeni finansmana erişebileceğini ve kaynakların sağlanması için yapısal reformların ön koşul gösterilmeyeceğini söylediklerini yazdı.

Türkiye'de yayınlanan diğer verilerin de, daha düşük enerji fiyatlarının ve iç talebin Şubat ayında dış ticaret açığını adeta yok ettiğini ortaya koyduğunu yazan gazete, JP Morgan'ın ekonomisti Yarkın Cebeci'nin "Dış finansman ihtiyaçları, yabancı yatırımcılar için daha küçük bir kaygı olacak" sözlerine de yer verdi.

Haberde şu değerlendirme yapıldı: "Ancak Türkiye'nin IMF kaynaklarına erişebilmesi için, Şubat bütçe açığını yıllık hedefe eşit hale getiren mali disiplini, seçim öncesi harcama çılgınlığının ardından, yeniden tesis etmeyi taahhüt etmesi gerekecek."

Financial Times; Merkez Bankası'nın faizleri yeniden düşürebileceğini ortaya koyduğu son açıklamasında, yine kamu sektörünün artan finansman gereksinimlerinin, faiz kesintilerini daha az etkin hale getirebileceği uyarısını yaptığına da dikkat çekti.

ACİL EYLEM GEREĞİ

Gazeteye konuşan Royal Bank of Scotland'ın iktisatçısı Timothy Ash da, büyüme rakamlarının, yetkilileri, özellikle kamu maliyesinin desteklenmesi açısından "acil eylem" gerekliliği yönünde ikna etmesi gerektiğini belirtirken; 2009 yılı için ihtiyacı olan bütçe finansmanını sağlayacak bir IMF anlaşmasının, faizlerin düşürülmesi için daha elverişli bir ortam yaratacağını da söyledi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?