Füze kalkanı haberi Rusları kızdırdı

ABD'nin füze kalkanını ülkesine almayı kabul eden Romanya'nın bu tavrı Rusya'da sert tepkilere neden oldu.

  Füze kalkanı haberi Rusları kızdırdı

 

İbrahim Ali / Bakü

Romanya devlet başkanı Trayan Besesku`nun ABD`nin hava savunma sistemini ülkesinde yerleştireceğine dair açıklama yapması Rusya tarafından olumsuz karşılandı.

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov ABD`yi suçlayarak devlet başkanları arasındaki anlaşmaya uymaya davet etti. Ayrıca bu konuda acil açıklama talebinde bulundu. Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda`nın haberine göre Moskova yönetimi, ABD`nin Rusya ile görüş alışverişinde bulunmadan tek taraflı faaliyetine devam edeceğinden rahatsız oldu.

Gazete 2009 yılının Eylül ayında Obama tarafından yapılan açıklamaya hatırlatmada bulunarak onun Polonya ve Çek cumhuriyetinde füze kalkanı yerleştirmeyeceğini beyan ettiğine dikkat çekti.

Ancak sonra onun bu düşüncesinden taşındığını sistemin farklı bir şekilde olsa da bölgede kurulacağını beyan ettiğini öne sürdü.

Kommersant gazetesine konuşan devlet Duma`sının milletlerarası ilişkiler birimi başkanı Konstantin Kosaçev resmi Moskova`nın karşı önlemler alması gerektiğini ve Stratejik Taarruz Silahlarının Kısıtlanmasına dair SNV anlaşmasının da maddelerinin buna paralel olarak değişmesi gerektiğini bildirdi.

Moskovskiy Komsomleç gazetesine konuşan Rusya Bilimler Akademisi Avrupa Enstitüsü güvenlik bölümü başkanı Dmitriy Danilov ise bunun tam aksi yönünde bir açıklama yaparak doğu Avrupa ülkelerinde yerleştirilecek olan füze kalkanlarının Rusya`yı tehdıd etmediğini ileri sürdü.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 14:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35