banner39

Füze kalkanı için Türkiye adres gösterildi

Doğu Akdeniz'deki yeni füze ve hava savunma projesinde Türkiye'nin, NATO ile birlikte, 'öncü rol' oynayabileceği öne sürüldü.

Arşiv 30.09.2009, 07:02 30.09.2009, 07:02
Füze kalkanı için Türkiye adres gösterildi


ABD'nin önemli düşünce kuruluşlarından Alman Marshall Fonu uzmanı Ian Lesser, Doğu Avrupa'ya füze kalkanı projesinden vazgeçen Amerikan yönetiminin Doğu Akdeniz'deki yeni füze ve hava savunma girişimlerini hayata geçirmesinde Türkiye'nin, NATO ile birlikte, 'öncü rol' oynayabileceğini öne sürdü.

Lesser, konuyla ilgili makalesinde, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, İran'ın kısa ve orta menzilli füze programlarının kıtalararası balistik füze geliştirme niyetine oranla daha hızlı geliştiği tespitine vardığına işaret ederek, "İran'ın giderek artan stratejik erişimi en başta Akdeniz, Güney Avrupa ve Körfez bölgesinde hissediliyor. NATO'nun güney müttefikleri, özellikle de Türkiye, korunmasız durumda. Yeni füze savunma mimarisi, bu kısa menzilli riskler üzerinde durmayı hedefliyor." ifadesini kullandı.

Yeni savunma düzenlemesinin, 'başta Türkiye olmak üzere NATO'nun güney müttefiklerine daha gelişmiş bir koruma ve stratejik güvence sağlayacağı' görüşünü dile getirdi. Washington'ın füze kalkanı projesinde yeni düzenlemeye gittiği bir dönemde, Türkiye'nin de ABD'den Patriot sistemleri satın almayı planladığına işaret eden Lesser, ABD ve NATO'nun, yeni sistemin bazı öğelerinin Türkiye'de tesis edilmesi ihtimalini araştırması gerektiğini belirtti. ABD, yeni plan çerçevesinde Akdeniz'e kalkan teçhizatlı gemilerin konuşlandırılmasını ve bu adımı "kıyıda konuşlanacak" ilave bir ağın takip etmesini tasarlıyor. Amerikalı uzman, "Türkiye'nin, gerek erken uyarı radarları gerekse özel savunma füzelerinin (enterseptör) yerleştirilmesi açısından bu yeni mimarinin bir parçası olmaya iyi bir aday konumunda bulunduğunu" ifade etti.

Türkiye'nin İncirlik ya da bir başka yerde Amerikan radarları ve enterseptörlerine ev sahipliği yapmasında "NATO şapkasının" gerekli olabileceği görüşünü dile getiren Lesser, bunun, "siyasî kabul edilebilirliğe ilişkin ortaya çıkması kaçınılmaz zorlukların giderilmesi ve NATO'nun Türk kamuoyunda lekelenen güvenilirliğinin artırılmasına katkıda bulunacağını" savundu. "İyi yönetildiği takdirde, füze savunması konusunun ABD-Türkiye güvenlik işbirliğinin güçlü biçimde geliştirilmesi potansiyelini içinde barındırdığını" ifade etti. Türkiye'nin İran ve bu ülkenin nükleer programına ilişkin siyasetine de değinen Lesser, BM Güvenlik Konseyi'nde yeni yaptırımlara ilişkin baskılar oluşurken, Türkiye'nin bu konuda kısa dönemli kritik kararlarla yüzleşebileceğini kaydetti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?