banner15

Füze Kalkanı tartışmaları büyüyor

Ruslar, ABD'nin küresel füze kalkanı planları kendi anlayışlarına uymadığını, çünkü ABD'nin küresel davranmadığını bildirdiler.

Füze Kalkanı tartışmaları büyüyor

Kislyak, Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, ''ABD'nin küresel füze kalkanı planları Rusya'nın anlayışıyla örtüşmüyor. Çünkü onlar küresel güvenliğin çıkarları noktasından hareket etmiyorlar'' dedi.

Rusya Uzay Kuvvetleri Komutanı Vladimir Popovkin de, dün yaptığı açıklamada, eski Varşova Paktı üyesi ülkelere ABD füze kalkanı parçalarının gönderilmesinin Rusya'ya yönelik ''açık bir tehdit'' olduğunu söylemişti.

ABD, Avrupa'daki füze kalkanının Kuzey Kore veya İran'dan gelebilecek olası füze saldırılarına karşı yapıldığını savunurken, Rusya Avrupa'daki askeri güç dengesinin bozulabileceği ve yeni bir silahlanma yarışının başlayabileceği uyarısında bulunuyor.

Çek Cumhuriyeti yetkilileri, önceki gün yaptıkları açıklamada, ABD'nin ülkelerinde füze kalkanı çerçevesinde bir radar istasyonu kurmak istediğini ve bunun da Rusya'ya yönelik bir tehdit oluşturmadığını savunmuşlardı.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'daki eski Sovyet Cumhuriyetleriyle İlişkilerden Sorumlu Komisyon Başkanı Andrey Kakoşin, Çek Cumhuriyeti'nin açıklaması üzerine, Rusya'nın güvenliğini ve istikrarını güvence altına alabilmesi için buna karşılık vermesi gerektiğini söylemişti.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48