banner39

G-20 Pittsburgh toplantısını nasıl okumalıyız?

2008 Eylül'de Lehman Brothers'ın batışının ardından üçüncüsü yapılan G-20 zirvesini nasıl okumamız gerekiyor?

Arşiv 30.09.2009, 15:19 30.09.2009, 15:21
G-20 Pittsburgh toplantısını nasıl okumalıyız?


Fevzi Öztürk/ Dünya Bülteni

"G-20 toplantısı tamamlandığında, aslında dünyaya iki büyük değişimin başladığına dair mesajlar verilmiş oldu. Bu mesajların özeti ise; artık dünya finansal sisteminde köklü değişikliklere gidilmesi gerektiği ve bu değişikliğin geniş bir konsensüse dayandırılarak G-20'nin dünya ekonomisine yön veren bir gemi durumunda olduğu ve bu geminin dümenine de IMF'nin geçeceği olarak özetlenebilir. Tabii ki bu mesajları okumasını bilenler net bir şekilde aldılar.

............

Dünya ekonomileri bu güne kadar bir kısmı aşırı cari fazla (Çin), bir kısmı da aşırı cari açık (ABD) verdi. Oluşan bu dengesizlikle ülke para birimlerinde ve emtia fiyatlarında sert hareketler yaşandı. Son krizde bu hareketlenmeler doların değerindeki oynaklıkla zirveye ulaştı. Mal (emtia) fiyatlarında ve para birimlerinde yaşanan sert hareketler ülke ekonomilerini son krizle birlikte tehdit eder boyuta ulaştı. Yeni oluşturulacak bir "dünya değeri" yani "para birimi" ile ülke bazında yaşanan dengesizlikler dünya ekonomilerini şimdiki kadar tehdit etmeyecektir. Bunun için de ortak bir para birimi gereklidir. Artık ABD doları rezerv para özelliğini kaybetmeye başladığına göre bunun yeni bir "dünya parası" ile yapılması gerekmektedir.

İşte bu noktada yeni dünya parası IMF'nin resmi parasal sepeti (SDR) olacak gibi gözüküyor. Tabii ki bu işin mimarı da yine ABD olacak.

Fevzi Öztürk'ün analizinin tamımı için tıklayınız

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?