G-7 ülkeleri Haiti'nin borçlarını siliyor

G7 ülkeleri depremle sarsılan Haiti'nin borçlarını silmeyi kararlaştırdı.

G-7 ülkeleri Haiti'nin borçlarını siliyor

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Haiti'de meydana gelen büyük depremden dolayı G7 endüstri ülkeleri aldıkları bir kararla Haiti'nin bütün borçlarını silmeye karar verdiler. G7 ülkeleri Maliye Bakanları'nın biraraya geldiği Kanada'nın Iqaluit şehrinde Kanada Maliye bakanı Jim Flaherty bir açıklama yaparak Haiti'nin tüm borçlarını sileceklerini açıkladı. Birleşmiş Milletler özel görevlisi olarak Haiti'ye gönderilen ABD eski devlet başkanı Bill Clinton da depremzedelere yardımların daha iyi koordine edilmesi için söz verdi.

Haiti'nin bağışlanan borçları G7 üyesi ülkeler ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada'dan doğrudan aldığı kredileri ihtiva ediyor. IMF gibi uluslararası kuruluşlardan aldığı borçlar ise buna dahil değil.

Kanada Maliye Bakanı Flaherty, Haiti'ye kredi veren diğer ülkelere de çağrı yaparak, G7 ülkeleri gibi Haiti'nin borçlarını silmelerini talep etti. Haiti'nin dış borçları toplam 890 Milyon Dolar. Bu borçların yüzde 41'ini Haiti İnter Amerika Gelişme Bankası IDB'den, yüzde 27'sini de Dünya Bankasından almış.

Yardımlar çok yavaş ulaşıyor

Birleşmiş Milletler tarafından özel koordinatör olarak Haiti'ye gönderilen ABD eski Devlet Başkanı Bill Clinton da başkent Port-au-Prince'e vardıktan sonra yaptığı tesbitlere dayanarak yardımların yavaş dağıtılmasından dolayı özür diledi, nedenini ortaya çıkaracağını ve problemi çözeceğini söyledi.

Haiti'deki koordinasyondan sorumlu Amerikan komutan Gregory Kane, gerekli olduğu sürece Haiti'de Amerikan askerlerinin kalmaya devam edeceğini, Haiti hükümetinin de bunu böyle istediğini belirtti. ABD depremden sonra bölgeye yardımların dağıtılmasında yardım etmek üzere 20.000 asker, helikopter ve nakliye uçakları gönderdi. Ancak aradan üç hafta geçmesine rağmen depremzedeler hala yardım alamadıklarından şikayet ediyorlar.

Haiti Devlet Başkanı Rene Preval da basına yaptığı açıklamadan halkın durumunu iyi anladıklarını, onlardan da anlayış beklediklerini söyledi. 12 Ocak günü meydana gelen depremde hükümetin yaptığı resmi açıklamaya göre 212.000 insan hayatını kaybederken, 300.000 kişi yaralandı. Yaklaşık 2 Milyon kişi de evsiz kaldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35