banner39

G. Afrika'da ölü sayısı 40'a yükseldi

Yabancılara yönelik şiddet eylemlerinde ölü sayısı 40'a ulaştı.

Arşiv 22.05.2008, 15:24 22.05.2008, 16:13
G. Afrika'da ölü sayısı 40'a yükseldi

Yaklaşık 10 gündür Afrika kökenli göçmenlere karşı saldırılara sahne olan Güney Afrika'da Cumhurbaşkanı Thabo Mbeki, ordu birliklerini görevlendireceğini açıkladı.

Yabancı düşmanlığının şiddet olaylarına dönüşmesinin ardından 40'tan fazla kişinin öldüğü, binlerce kişinin ise yerlerinden edildiği bildiriliyor.

Yükselen yabancı düşmanlığının nedeni, halkın bazı kesimlerinin, ülkedeki yüksek işsizlik ve suç oranlarından göçmenleri sorumlu tutması.

Göçmenlerin çoğunluğunu ise, ülkelerindeki çatışma, istikrarsızlık ve işsizlikten kaçan Zimbabve, Nijerya ve Mozambik gibi ülkelerden gelen Afrika kökenliler oluşturuyor.

Saldırıların ilk baş gösterdiği ve yoğunlaştığı, ülkenin en büyük kenti Johannesburg'da bulunan BBC muhabiri Peter Biles, ordu birliklerinin devreye sokulması isteğinin polisten geldiğini söylüyor.

Olayları bastırmada ordu daha çok polise destek rolü üstlenecek ve gerektiğinde polise personel sağlayacak.

Afrikalı göçmenlere karşı düzenlenen saldırıların çoğu Johannesburg içinde ve civarında gerçekleşti.

Polisin olayları bastırmada yetersiz kalmasının ardından, olayların yoğun olarak yaşandığı bölgelere takviye polis ekipleri gönderilmişti.

Hükümet, ülkedeki tüm yabancılara tam koruma sağlanacağı konusunda güvence veriyor.

Yakın zamana kadar, yetkililer ordu birliklerinin takviyesinin gerekli olmayacağında ısrar ediyorlardı.

Ancak, saldırıların sürmesiyle birlikte, şiddet olaylarına ek olarak, insani yardım gerekliliğe ortaya çıktı.

30 bin kişinin güvenlik güçlerine sığındığı binlerce kişinin ise yeterli yiyecek ve barınma olanakları olmadan yaşadıkları bildiriliyor.

Bu arada bazı siyasiler, saldırıların ardından bazı örgütlü yapıların da bulunduğunu belirtiyorlar.

Afrika Ulusal Kongresi liderlerinden Bheki Cele'nin bazı saldırılardan Zulu kabilesinin desteklediği Inkatha Özgürlük Partisi'ni sorumlu tutmasının ardından, BBC'ye konuşan Güney Afrika Dışişleri Bakan Yardımcısı Aziz Pahad ise, saldırılardan göçmenlerin yanı sıra, Güney Afrikalıların da etkilendiğini söyledi.

Dışişleri Bakan yardımcısı Pahad, istikrarsızlık, iş bulmaya yönelik rekabet gibi nedenlerin yanı sıra, suç çetelerinin yalnızce evleri talan etme fırsatı yaratmak için de olaylar başlattıklarını ve olaylardan Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşlarının da etkilendiğini söylüyor.

49 milyonluk nüfusunun yaklaşık 6 milyonu yabancı olan Güney Afrika'da yerlerinden edilenlerin sayısının 30 bine yaklaştığı bildiriliyor.

Güney Afrika Şiddet ve Uzlaşma Çalışmaları Merkezi direktörü Adele Kirsten, bu rakamın daha da yükselebileceği kanısında olduğunu söylüyor.

Kaynak: BBCbanner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?