banner39

G.Afrika'dan binlerce yabancı kaçıyor-FOTO

Güney Afrika'da başlayan ırkçı saldırılarda 13 kişi hayatını kaybederken yabancılar ülkeyi terkediyor.

Arşiv 19.05.2008, 15:43 19.05.2008, 17:04
G.Afrika'dan binlerce yabancı kaçıyor-FOTO

 

Güney Afrika'da son bir hafta içinde yabancılara karşı başlatılan ırkçı saldırılarda giderek artış yaşanıyor. Son olarak haftasonunda değişik kentlerde binlerce öfkeli insan, çoğunluğu Zimbabve ve Pakistan'dan gelen göçmenlere ait dükkanları yağmaladı

Güney Afrika'da yabancılara karşı düzenlenen ve 13 kişinin ölümüne neden olan saldırılar nedeniyle 6 bin kişinin karakollara ve kiliselere sığındığı belirtildi.

Başta polis karakolları olmak üzere çeşitli yerlere sığınan yabancılardan çoğunun Zimbabveli olduğu açıklandı. Güney Afrika'da üç milyon kadar Zimbabvelinin yaşadığı düşünülüyor.

Yabancılar, yerliler tarafından her türlü olumsuzluğun suçlusu olarak gösteriliyor.Haftasonunda polisin, yabancılara saldırmak ve yabancılara ait işyerlerini yağmalamak için toplanan Güney Afrikalılar'dan oluşan çetelere karşı göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiler kullandığı Johannesburg'un bir savaş alanını andırdığı belirtiliyordu.

Olaylar sırasında bir polis karakoluna sığınan bir Zimbabveli yaptığı açıklamada "Sokaklara dönersek, bizi öldürecekler." demişti.Bugün çıkan Güney Afrika gazetelerinin ön sayfalarında yakılarak öldürülen bir yabancının fotoğrafları yer aldı.

Polis, aralarında tecavüzün de bulunduğu suçlardan 200 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Bin kadar Zimbabvelinin sığındığı bir kilise de saldırıya uğradı.

OLAĞAN ÜSTÜ HAL İSTEĞİ

Söz konusu kilisenin rahibi Paul Veryn "Durumun ciddi olduğunu ve polisin artık olayları kontrol edemediğini düşünüyoruz." dedi.

Veryn şiddet olaylarına engel olmak için olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiğini söyledi.Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün Sözcüsü Eric Goemare de " Bu bana bir mülteci sorununu hatırlatıyor. Kurşun yaralarını, dövülmüş ve dehşete uğramış insanları tedavi ettim." dedi.

Güney Afrika'daki yabancı düşmanı saldırılar, bir hafta önce Johannesburg'un kuzeyindeki Alexandra kasabasında başlamış, daha sonra kent merkezine ve Gauteng bölgesine yayılmıştı.

BİNLERCE MÜLTECİ GÜVENLİ YERLERE SIĞINDI

Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki ve iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi ANC'nin lideri Jacob Zuma, şiddete son verilmesi çağrısında bulundu. Zuma, "Güney Afrika'nın yabancı düşmanlığıyla meşhur olmasına izin veremeyiz" ifadesini kullandı.

Güney Afrika'da ekonomi, yüksek enflasyon sebebiyle zor durumda. Ülkede, sık sık da elektrik kesintileri yaşanıyor.

Yabancılara yönelik şiddet eylemlerinin özellikle fakir bölgelerde artması üzerine, yüzlerce göçmen polis merkezleri, kiliseler ve hükümet bürolarına sığındı. Polis sözcüsü Veli Nhlapo, "Şu anda bazı insanlar belediye binasına sığındı. Ancak hala bazıları etrafta dolaşıyor, nereye sığınacağını bilmiyor" dedi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?