banner39

GAP açılımına DTP'den eleştiri

DTP Genel Başkanvekili Emine Ayna, hükümetin GAP projesini yerel seçimler öncesinde siyasi ranta dönüştürmek istediğini savundu.

Arşiv 28.05.2008, 15:49 28.05.2008, 16:09
 GAP açılımına DTP'den eleştiri

 

Partisinin Meclis grubunda konuşan Ayna, GAP'ın bölge halkını andırmak amacıyla kurulduğunu söyledi. Bölgeye yönelik pozitif ayrımcılığı esas alan kapsamlı planlar olmadan sorunların çözülemeyeceğini belirten Ayna, "Diyarbakır halkı ve Kürtlerin karnı bu politikalara tok" dedi.

Başbakanın 2005'deki Diyarbakır ziyaretinde "Kürt sorunu sadece bölgenin değil, Türkiye'nin sorunudur" dediğini hatırlatan Ayna, bu sözlerin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen adım atılmadığını belirtti.

Ayna "Hatalarla yüzleşme vaatleri havada kaldı. Kürtler başbakan ve AKP'ye sırtını dönmesin de ne yapsın" diye konuştu.

BAYDEMİR: SEÇİM PROPAGANDASI YAPILAN YERDE OLMAM

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, GAP'ın tek başına yatırım hamlesi olamayacağını savundu. Baydemir, Başbakan'ın toplantısına katılmama gerekçesini ise "Seçim propagandası yapılan bir yerde olmak istemedim" sözleriyle açıkladı.

Baydemir GAP'ın sadece tarımda iyileştirme sağlayabileceğini hükümetin fırsat kaçırdığını savundu. Refah ve özgürlüğün bölge halkına yaşatılmadığını ve halkın yarısından fazlasının yoksulluk sınırının altında olduğunu vurgulayan Baydemir, Başbakan'ın açıkladığı GAP eylem planının seçim yatırım projesine dönüştüğünü öne sürdü.

"Ben artık kanmayacağım" diye konuşan Baydemir, siyasi bir partinin seçim propagandasını yaptığı bir toplantıya katılmak istemediği için başbakan'ın programına gitmediğini söyledi.

Baydemir, Başbakan'ın "Devlet şefkat elini uzatmıştır" sözlerini de "Devletin şefkat elini çocukları dağda ve askerde olan anneler bilir" diyerek eleştirdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?