banner39

GAP için 12 milyar dolarlık paket

Başbakan Erdoğan, Güneydoğu'ya yatırım kapsamında 12 milyar dolarlık bir paketi Diyarbakır'da açıklayacak.

Arşiv 24.05.2008, 08:22 24.05.2008, 14:34
GAP için 12 milyar dolarlık paket

Erdoğan, terörle mücadelenin bir parçası olarak daha önce ilan edilen yeni yatırımları 27 Mayıs'ta Diyarbakır'da vatandaşlara anlatacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan, terör örgütüne karşı sürdürülen operasyonlara paralel olarak bölgeye yönelik açılımlar kapsamında daha önce yapılacağını açıkladığı ilave yatırımları Diyarbakır'da ilan edecek. Başbakan, 27 Mayıs Salı günü Diyarbakır'a giderek GAP projesi çerçevesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yapılması planlanan yeni yatırımları bölge halkına anlatacak.

Bugüne kadar GAP'ta alınan mesafenin yanı sıra bundan sonra yapılacak olan faaliyetler de Erdoğan tarafından vatandaşlara aktarılacak. Çok sayıda bakanın da katılacağı tarihi toplantı, Diyarbakır'daki Ziya Gökalp Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek. 

KÜRTÇE TV

Başbakan Erdoğan'ın, GAP çerçevesinde başlatılacak yatırım atağının yanı sıra diğer bölgelerde ele alınacak projelerle ilgili açıklamalarda da bulunması bekleniyor.

Erdoğan, ABD'nin New York Times (NYT) gazetesine iki ay önce verdiği bir demeçte, bölgeye yönelik ekomonik açılımın ipuçlarını da vermişti.

NYT'ye demecinde, Erdoğan, bölgeye 11-12 milyar dolar tutarında yatırım yapacaklarını ve TRT'nin Kürtçe yayınlarını genişleteceğini söylemişti. "Ülkenin batısında gördüğümüz her şeyi, doğuda da görebileceğiz" diyen Başbakan Erdoğan, beş yıl içinde bölgede 2 büyük baraj ve su kanalının inşa edileceğini, yeni yolların yapılacağını, Suriye sınırındaki mayınların temizleneceğini, Güneydoğu'da istihdamın artırılacağını anlattıktan sonra bu sayede 'dağa çıkmanın önüne geçileceğini' vurgulamıştı.


Kaynak: Yeni Şafakbanner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?