banner39

Garaja sığacak kadar küçük jet-VİDEO

Rusya'nın Sigma-5 adlı jetleri hacimleriyle insanları şaşırtıyor.

Arşiv 11.06.2010, 16:41 11.06.2010, 16:41
Garaja sığacak kadar küçük jet-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'da askeri ve sivil havacılık için en son geliştirilen jetlerden Sigma-5 ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Küçüklüğü ile dikkat çeken mini-jet garaja sığacak boyutlarda.
Jukovski havalimanında ilk deneme uçuşlarını gerçekleştiren iki koltuklu mini-jet Sigma-5 istihbarat misyonları için üretildi. Tasarımcılar ayrıca ormanların izlenmesi, enerji hatlarını, petrol ve gaz boru hatlarının gözlemi için de kullanılabilecek jetin özel sivil havacılıkta kullanılabilecek kadar kompakt olduğunun altını çiziyor. Uçağın bu açıdan Rusya'da bir ilk olabileceği belirtiyor.

Yeni Sigma-5 uçağı özel jet alanında yeni döneme başlangıç verebileceğini uman tasarımcılar, jetin son deneme uçuşlarını tamamlamak üzere. Hafif ağırlıklı ve kullanımı kolay olan jetin, ayrıca küçük olması ile birlikte kanatları bir kişi tarafından kolayca yukarı kaldırılarak garaja koyma imkanını oluşturuyor.

Stigma-5 Rusya'da geleneksel olarak düzenlenen Havacılık Fuarı MAKS 2009'da olumlu eleştiriler almıştı.

Jukovski tasarım bürosu 20'ye yakın Sigma-5 modelinde uçak hazırladı. Uçakların her birinin 75 bin Euro'dan satılması hedefleniyor.

İki koltuklu Sigma-5'in ağırlığı 600 kilogram. Uçak saatte 270 kilometreye ulaşabiliyor. Tasarımcılar uçağın daha hafif ve kullanımını daha da kolaylaştırmak için çalışmalara devam edeceklerini belirtiyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?