Gates, ABD Ordusu'nun değişen vizyonunu açıkladı

Gates'in Foreign Affairs'te yayınlanan makalesi, ABD ordusunun dünya hakimiyetini sürdürmek için nasıl yapılanacağını anlatıyor

Arşiv 18.12.2008, 15:08 18.12.2008, 16:12
Gates, ABD Ordusu'nun değişen vizyonunu açıkladı


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Foreign Affairs dergisinde yayınlanan makalesinde, Amerikan topraklarına yönelik en yıkıcı tehditlerin saldırgan bir ulus devletten değil başarısız devletlerden gelmesinin daha muhtemel olduğunu iddia etti.

Gates'a göre her hangi bir Amerikan şehrinin terörist saldırıyla zehirlenmesi veya enkaza çevrilmesi egzotik bir oyalanma değil gerçek bir tehdit.

"Taliban, üç ay içerisinde dağıtıldı, Saddam rejimi üç hafta içerisinde devrildi. Nevada'da düğmeye basıldıktan birkaç saniye sonra Musul'daki bir kamyonet havaya uçurulabilir. Gökyüzünden bırakılan bir bomba hedefteki evi, bitişiğindekine zarar vermeden yıkabilir" diyen Gates'e göre Amerikan ordusunun gayri nizâmi harb kabiliyetlerine hak ettiği önem yine de verilmiş değil.

ABD Başkanı George W.Bush'un Donald Rumsfeld'in halefi olarak Pentagon'un başına atadığı, Obama'nın kendi başkanlığında savunma bakanı olarak görmek istediği Robert Gates'in ABD ordusunda görmek istediği gayri nizâmi harp kabiliyetlerinden biri de düşmanı kendi adamıyla yok edebilmek: "Düşmanları yok etmek üzere örgütlenen, eğitilen ve teçhizatlandırılan bölük ve birliklerin, düşmanları vazgeçirmek veya yanlarına çekmek için yeterince iyi ve yeterince hızlı intibak ettirilip ettirilemeyecekleri – veya daha mühim olanı, bu vazgeçirme veya yok etme işi için mahalli güvenlik güçleri oluşturma kapasitesinin inşa edilip edilemeyeceği meselesidir."


Gates'in makalesi, ABD Savunma Bakanlığının Aralık ayı başında yayınladığı, ABD ordusunun gayri nizâmi harbe veya başka bir ifadeyle asimetrik savaş tekniklerine ağırlık vereceği kararının savunması niteliğinde:

"ABD, ordusu bileylenir ve yeni ve gayri nizâmi yetenekleri kurumsallaştırırken dahi diğer ülkelerin silahlı kuvvetlerinden yönelen güvenlik tehditleriyle her hâlükarda mücadele etmek zorundadır. Gürcistan'da paletleri dönen Rus tanklarının geçen Ağustos ayındaki görüntüleri, ulus devletlerin ve onların ordularının halen bir mesele olduklarını hatırlattı. Rusya ve Çin, hava savunma ve savaş uçağı kapasiteleri dâhil savunma harcamalarını ve yenileme programlarını artırdılar ki bazı durumlarda ABD'nin çapına erişmektedir. İlave olarak, haydut devletler, terörist gruplar, nükleer, biyolojik veya kimyasal silahlardan öldürücü bir karışım söz konusu. Kuzey Kore çeşitli bombalar imal etti ve İran nükleer klübe katılmanın yollarını arıyor.

Tüm bu – terörist hücrelerden haydut devletlere ve yükselen güçlere kadar- potansiyel hasımların müşterek yönü, ABD'yle, konvansiyonel askeri şartlarda doğrudan yüzleşmenin akıllıca olmadığını öğrenmiş olmalarıdır. Birleşik Devletler, câri hâkimiyetini çantada keklik göremez; hâkimiyetini devamlı kılmayı sağlayacak programlara, platformlara ve personele yatırım yapması gereklidir."

Robert Gates'in makalesinin tamamı için tıklayınız

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?