banner39

Gaz savaşları yine başladı!

2006 başında Rusya'nın, Ukrayna'nın gazını kesmesinin benzeri Azerbaycanın da başına geldi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Gaz savaşları yine başladı!

Gazprom, sürpriz bir kararla, Azerbaycan’a yolladığı doğalgazın miktarını gelecek yıl yüzde 66.7 azaltarak 4,5 milyar metreküpten 1,5 milyar metreküpe düşürmeyi planladığını açıkladı ve fiyatı 110 dolardan 230 dolara çıkarıldı.

Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, Azerbaycan'a gönderilen doğal gazın miktarının gelecek yıldan itibaren yüzde 66.7 oranında azaltarak 4.5 milyar metre küpten 1.5 milyar metreküpe düşürmeyi planladığını açıkladı.

Kupriyanov, Şahdeniz'den gaz almaya almayı ve kendi iç üretimini artırmayı planlayan Azerbaycan'dan gelen istek üzerine gazın miktarının düşürülmesi kararı alındığını kaydetti.

Azerbaycan'ın kendi doğal gazını ihraç etmeye hazırlandığını ifade eden Kupriyanov, "Gazprom rekabete karşı değil ancak bunun (rekabetin) bizim kaynaklarımızın kullanılarak desteklenmesi çıkarımıza uygun değil. Rus gazının fiyatlarının yükselmesi ve Azerbaycan'ın kendi doğal gazını üretmesini göz önünde bulundurursak, yıllık 1.5 milyar metre küp gaz Azerbaycan'ın ihtiyaçlarını tamamen karşılayabilir" diye konuştu.

Rus Kommersant gazetesi de Gazprom'un Azerbaycan'a yönelik bu adımının Bakü'nün Gürcistan'a doğal gaz satmaya hazırlanmasının neden olduğunu yazdı.

Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov, Azerbaycan’ın Gazprom ile fiyatta anlaşamayan Gürcistan’a kendi kaynaklarından gaz vermeyi planladığını hatırlattı ve "rekabet içinde olduğu Azerbaycan'a destek vermenin Gazprom’un çıkarına olmadığını ifade etti.

Gazprom sözcüsü, "Azerbaycan kendi gazını ihraç etmeye hazırlanıyor. Bir rekabete karşı değiliz, ama bu rekabeti kendi kaynaklarını kullanarak desteklemek Gazprom’un çıkarına değil” dedi.

Bu arada Azerbaycan devlet gaz şirketinin başkanı Rovnag Abdullayev, Gazprom'un kendileri için de gaz fiyatını 110 dolardan 230 dolara çıkardığını açıkladı ve iç üretimi arttırarak maliyeti düşürmek durumunda olduklarını söyledi. Azerbaycan ynei fiyattan gaz alma konusunda henüz Gazprom'a olumlu cevap vermedi.

Siyasi gözlemciler Gazprom’un Azerbaycan’a yolladığı doğalgazın miktarını azaltmasının temelinde Rusya ile Gürcistan arasında yatan anlaşmazlığın yattığını belirtiyorlar. Rusya, Gürcistan’a sattığı gazın fiyatını 110 dolardan 230 dolara çıkarmış, bu fiyatı reddeden Tiflis yönetimi alternatif arayışına girerek seneye Azerbaycan’dan gaz alabilmek için görüşmelere başlamıştı. Gürcü yetkililer ayrıca İran’la da görüşmeler başlatmıştı.

Bu yılın başında Rusya'nın, Ukrayna'ya sağladığı doğalgazı, Kiev yönetimiyle fiyat üzerinde anlaşamaması üzerine kesmesi Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede endişe yaratmıştı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz krizi, Gazprom Ukrayna'ya bin metreküp doğalgazı 50 dolar yerine, 230 dolara satmak istemesiyle başlamıştı. Ukrayna, doğalgazın bin metreküpü için Rusya'ya 50 dolar ödüyordu. Rusya bu fiyatı 230 dolara çıkarmak isteyince kriz patlak vermişti.

Ayrıca Rusya, Ukrayna'dan sonra Moldova'ya verdiği doğalgazı da kesmişti. Gazprom, yılda üç milyon metreküp doğal gaz satın alan Moldova'nın bin metreküp doğal gaza ödediği 80 doların, 160 dolara yükseltilmesini istemişti.

Sendika.org 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?