banner39

Gaz zirvesi bugün Moskova'da

Rusya ve Ukrayna arasındaki gaz krizine çözüm bulmayı amaçlayan gaz zirvesine Türkiye de katılıyor

Arşiv 17.01.2009, 08:26 17.01.2009, 08:26
Gaz zirvesi bugün Moskova'da

Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılacak olan zirve için, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bugün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ile birlikte Moskova'ya gidecek.

Bakan Güler, Kırka Bor İşletme Müdürlüğü'ndeki toplu temel atma ve açılış töreninden sonra gazetecilerin doğalgazda yaşanan sıkıntıya ilişkin sorularını yanıtladı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklanan krizin pek çok ülkeyi etkilediğini ifade eden Güler, sorunun çözümüne ilişkin bugün doğalgaz kullanan ülkelerin liderleri ve temsilcilerinin Moskova'da bir araya geleceklerini anımsattı.

Ukrayna'nın Rusya dışında bir ülkede yapılması koşuluyla desteklediğini açıkladığı zirve önerisi Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev tarafından Bulgaristan, Slovakya ve Moldova başbakanları ile görüşmesinde ortaya atılmıştı.

Medvedev, böylesi bir zirvenin mevcut soruna çözüm bulacağı gibi gelecekte de benzer durumların yaşanmamasına yardımcı olabileceğini söylemişti.

Merkel: "Sadece bir taraf suçlu değil"

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz krizinde tarafların bir araya gelerek anlaşmaları gerektiğini belirterek, kriz durumunda genelde sadece bir tarafın suçlu olmadığını söyledi.

Merkel, bugün Berlin'de Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile yaklaşık bir buçuk saat görüştü.

Merkel, başbakanlıktaki görüşmeden sonra Putin'le birlikte düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın, Avrupa ülkeleri için Ukrayna'ya yeniden göndermeye başladığı doğal gaz miktarını tümüyle vermesi konusunda bazı teknik sorunların çıktığını ifade ederek, bu krizin Avrupalılar için kötü bir tecrübe olduğunu, normalde sorunun kendileriyle ilgisi olmamasına rağmen, krizden etkilendiklerini kaydetti.

Rusya'nın, Ukrayna'yla ikili görüşmeler yaparak sorunu çözmesi ve kendisine duyulan güveni yeniden artırması gerektiğini kaydeden Merkel, kriz ile ilgili olarak Rusya'yı suçlu görüp görmediğinin sorulması üzerine de "Burada birisini suçlamak istemiyorum. Rusya, Ukrayna'yla ikili görüşmede bulunarak sorunu çözmeli. Bir kriz durumunda genelde tek suçlu olmaz" şeklinde yanıt verdi.

Merkel, Avrupa'nın doğalgaz alamamasının kabul edilemez bir durum olduğunu, ancak sorun çözüldüğünde doğalgazın yeniden Avrupa'ya geleceğine ve Rusya'ya duyulan güvenin yeniden artacağına inandığını, bunun dışında Rusya'yla çok iyi ilişkilere ve büyük projelere sahip olduklarını söyledi.

Putin de Ukrayna'nın, Avrupa için bu ülkeye gönderdikleri doğalgazı kendi doğalgaz borularına aktardığını ve bu gazı Avrupa ülkelerine vermediğini öne sürerek, "Ukrayna doğalgaz çalıyor. AB bizi suçlasa da biz sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz" diye konuştu.

Putin, doğalgaz krizinin aşılması için Avrupa'nın önde gelen bazı gaz şirketleriyle konsorsiyum oluşturarak bu sorunu bir an önce çözmek istediklerini kaydetti.

Avrupa'ya yönelik doğal gazın tümüyle verildiğini, ancak bunun Avrupa ülkelerine ulaşmasının Ukrayna tarafından bloke edildiğini ileri süren Putin, sorunun çözümünün kendileri için de çok önemli olduğunu, Rus Gazprom şirketinin kriz nedeniyle milyonlarca euro zarar ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: CNN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?