banner15

gazeteci Hasan Fehmi öldürüldü...

Gazeteci Hasan Fehmi'nin öldürülmesi ve Bursa'nın fethi diğer önemli başlıklar

gazeteci Hasan Fehmi öldürüldü...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bursa Fethedildi  6 Nisan 1326

Osman Bey döneminde kuşama altında tutulan Bursa, 6 Nisan 1326 tarihinde Orhan Bey tarafından fethedilmiştir. Bizans’ın elinden alınan bu şehir 1326 tarihinden 1361 tarihine kadar Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır.

İlk Modern Olimpiyat Oyunları Yapıldı.   6 Nisan 1896

Tarihe ilk modern olimpiyatlar 6-15 Nisan 1896 tarihleri arasında Atina’da gerçekleştirilmiştir. Bu olimpiyat oyunlarına Avustralya, Avusturya, Danimarka, Mısır,Fransa,Almanya, Büyük Britanya,Yunanistan,Macaristan,İtalya,İsveç,İsviçre,ABD katılmıştır.Katılan ülkeler arasında Yunanistan bu ilk olimpiyat oyunlarını 63 madalya ile önde tamamlamıştır.

Kuzey Kutbuna ilk kez ayak basıldı. 6 Nisan 1909

Amerikalı  kaşif Robert Edwin Pery, 1 Mart 1909’da Colombia Burnundan başladığı sefer sonucunda 6 Nisan 1909da Kuzey kutup noktasına ulaşmıştır. Buradaki gözlemlerinde Kuzey Kutbunun buzla kaplı bir denizin ortasında olduğunu kanıtlamıştır. 

Anadolu Ajansı kuruldu. 6 Nisan 1920

Anadolu ajansı  Mustafa Kemal önderliğinde Yunus Nadi ve Halide Edip Adıvar’ın çalışmaları ile kurulmuştur. Amacı Türk kurtuluş savaşındaki haberleri halka doğru bir şekilde aktarmak ve milli mücadelenin haklılığını dünya kamuoyuna duyurmaktır. Bu nedenle Anadolu Ajansı yürüttüğü faaliyetlerle Milli mücadelede önemli bir rol oynamıştır. 

Fahri Korutürk 6.Cumhurbaşkanı seçildi. 6 Nisan 1973

Fahri Korutürk, Roma ve Berlin ataşeliklerinde bulunmuş 1936’da Montrö Boğazlar konferansına askeri uzman olarak katılmış,1960 yılında ise Deniz Kuvvetleri komutanlığından emekli olduktan sonra Moskova ve Madrid büyükelçiliklerinde görev yapmıştır. 1968 yılında Cumhuriyet Senatosu üyesi olan Fahri Korutürk 6 Nisan 1973 tarihinde TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyetinin 6.Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 

Celal Talabani Irak Cumhurbaşkanı oldu. 6 Nisan 2005

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Başkanı Celal Talabani Irak Meclisi tarafından Cumhurbaşkanı seçildi. Böylece Irak ve Arap ülkeleri tarihinde ilk kez Kürt kökenli biri Cumhurbaşkanı oldu. 
 

Serbesti Gazetesi yazarı Hasan Fehmi öldürüldü. 6 Nisan 1909 

Serbesti gazetesi yazarlarından Hasan Fehmi İttihat ve Terakki karşıtı olarak bilinen önemli bir gazeteciydi. Galata köprüsünde kimliği belirsiz kişiler tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Kamuoyu suikasttan İttihat ve Terakki’yi sorumlu tuttu. İstanbul’da büyük gösteriler yapıldı. Bu suikastın ardından gerginlik gittikçe arttı. Tarihe 31 Mart Vakası olarak geçen, 13 Nisan 1909’daki ayaklanma gerçekleşti. 
 
Ruanda devlet başkanı Habyarimana öldürüldü. 6 Nisan 1994

Ruanda devlet başkanı Habyarimanay’ı taşıyan uçak iki roket atışı sonucu düşürüldü. Uçakta başkanla birlikte 12 kişi daha öldü. Suikastı gerçekleştirenler hala bulunabilmiş değildir. Ancak uçağın Ruandalı milliyetçiler ya da Huttu kökenli radikal bir grup tarafından düşürülmüş olduğu kanaati mevcuttur.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 07:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35