banner15

Gazeteci Hrant Dink Öldürüldü

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Gazeteci Hrant Dink Öldürüldü

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hırant Dink cesedi, üstü örtülü bir şekilde, öldürüldüğü Osmanbey-Halasgargazi Caddesi’nde bulunan Sebat Apartmanı’nın önünde bekletiliyor.

 

Olay yeri inceleme ekiplerinin gelmesi bekleniyor.

Agos Gazetesi önünde silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci Dink’in beyaz örtüyle üstü örtülmüş cesedi Halasgargazi Caddesi üzerinde bulunan Sebat apartma’nın önünde bekletiliyor. Polis tarafından çevirilen binanın etrafından güvenlik çemberi oluşturuldu.

Dink’in arkadaşları Ali Bayramoğlu ve Nuray Mert, Agos Gazetesi’ne gelen ilk kişilerden oldu.

Osmanbey çervesinde trafik akışı devam ederken, olay yeri inceleme ekiplerinin gelmesi bekleniyor.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, silahlı saldırıda eşgalinin belirlendiğini, İstanbul genelinde saldırganın bulunması amacıyla operasyon başlatıldı. Emniyet, saldırının 18-19 yaşlarında bir kişi tarafından gerçekleştirdiğini belirledi.

1954 yılında Malatya’da doğan Hrant Dink, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Tarih bölümlerini bitirdi. Dink, Ermenice yayınlanan Agos gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapıyordu.

Dink, Ermeni asıllı bir gazeteciydi.

Öte yandan İstanbul Valisi Muammer Güler de olay yerine geldi.

HRANT DİNK KİMDİR?

Hrant Dink (15 Eylül 1954, Malatya), Ermeni asıllı Türkiye vatandaşı gazetecidir.

Babası Malatya'nın Gürün ilçesinde, annesi Gülvart ise Sivas'ın Kangal ilçesinde doğup büyümüştür. Anne ve babası 1961 yılında İstanbul'a taşınmalarının ardından boşanır.

Hrant ve iki kardeşi ailenin bölünmesi ardından Gedikpaşa’daki Ermeni yetimhanesi'ne yerleştirilirler.

Bir yandan içinde yaşadıkları Türkiye toplumundan olabildiğince uzaklaşır, Ermenice konuşmadıkları zaman cezalandırılırken, bir yandan da yetimhaneden ayrıldıktan sonra kolaylıkla topluma uyum göstermesi için yetiştirilir.

Dink bu sırada Türkiye'de gelişmekte olan sol siyasetten etkilenir.

İllegal Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist çizgisinde siyaset yapmaya başlar. Yakalandığı durumda örgüt ile Ermeni cemaati ilişkilendirilmesin diye ismini mahkeme kanalı ile Fırat olarak değiştirir.

Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Zooloji eğitimi alır. Bir süre sonra yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel ile evlenir. Sol siyasetin teröre kanalize olmuş boyutundan uzaklaşmaya başlar.

Kardeşleriyle birlikte açtıkları yayınevi, kırtasiye işini sürdürürken, eşi Rakel’le birlikte, kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı yönetmeye başlar.

 Açılışından 21 yıl sonra kampa devlet el koyar.

Denizli Piyade Alayı'nda sekiz ay yaptığı askerliğinde, bütün arkadaşları çavuş olduğu halde çavuş yapılmaz ve askerliğini er olarak tamamlar.

Bazı cemaat gazetelerinde kitap eleştirileri ile başlayan yazı hayatı, basında çıkan yalan haberlere gönderdiği düzeltmeler ile duyulmaya başlar.

 Patrikhane’ye, ‘Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak önyargılar kırılır’ diyerek bu amaçla Türkçe bir gazete çıkarmayı önerir.

5 Nisan 1996 tarihinde ilk sayısı yayınlanan Agos gazetesi'nin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlenir.

Agos dışında Zaman gazetesi'nde yazar. Yazılarında Türkiye'deki her etnik toplumun ortak ve barış içerisinde yaşaması gerektiğinin altını çizen Dink, aynı zamanda Ermeni cemaatinin patrikhane dışında sivil bir merkezi olması gerektiğini söyler.

Ermeni Diasporasına 1915 olayları için soykırım kelimesini içermeyen daha yumuşak muhalefet yürütmeleri çağrısında bulunan Dink, Ekim 2005'te "Türklüğe hakaret"ten 6 ay hapis cezası aldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48