banner39

Gazetecilerden 'Gazze' protestosu

Türkiye Medya Platformu Derneği, gazetecileri susturmaya çalışan İsrail`i konsolosluk önünde protesto ediyor

Arşiv 14.01.2009, 12:40 14.01.2009, 12:40
Gazetecilerden 'Gazze' protestosu

Medya Platformu, gazetecileri hedef haline getiren İsrail'i protesto ediyor.

Son günlerde Gazze'de basın mensuplarına ve basın mensuplarının toplu bulunduğu binaya saldırılar yapılmasını, Gazze de sergilenen vahşete karşı, basını "susturma" teşebbüsü olarak gördüklerini ifade eden Medya Platformu, Filistin'e duyarlı tüm gazetecileri, İsrail'i protesto için 14 Ocak 2009 Çarşamba günü saat 12:30'da, Levent Yapı Kredi Plaza'nın önünde toplanmaya davet etti.

Başkan Mustafa Yürekli, "2008 Kasım'ından bu yana, İsrail, bölgeye yabancı gazetecilerin girmesine izin vermemektedir. Son günlerde İsrail'in üst üste gelen gazeteciye ve çalışma ofislerine bombalı saldırıları, İsrail'in dünya basınını susturmaya çalıştığını gösteriyor." dedi.

Medya Platformu'nun basın açıklamasında, "Gazze'de ne Filistinli gazeteciler çalışabiliyor, ne de dışarıdan gelen gazeteciler. İsrail, Gazze'ye gittikçe şiddeti artan saldırılarını sürdürürken, bir yandan da bombardımanlarının sonuçlarını saklamaya çalışıyor. İsrail'in hedefinde artık gazeteciler var." denildi.

Gazzeli gazetecilerin saldırılarda 3 basın mensubunun öldürülmesiyle ilgili uluslararası soruşturma açılması isteklerini desteklediklerini belirten Medya Platformu'nun basın açıklamasında, "İsrail bölgede görev yapan gazetecileri "sansür" kurallarını çiğnediği gerekçesiyle tutuklayabilmektedir. Hatta para cezası bile uygulamaktadır. İsrail bölgedeki gazetecilerin görevlerini yapmasını istemiyor. Evinin bombalanması sonucu, çocukları, eşi ve annesi ile birlikte ölen Filistinli gazeteciler var.." denildi.

İsrail'in, tüm kırmızı çizgileri çiğnediğini; gazeteci, sivil, çocuk, kadın veya militan ayrımı yapmadan Filistin'deki her şeyi hedef aldığını belirten Mustafa Yürekli, "İsrail gazetecileri de hedef haline getirerek kalemleri kırmak, mikrofonları susturmak ve kameraları karartmak istiyor. Gazeteciler korunamamaktadır. İsrail, Gazze'de yaşananlar bilinmesin isteniyor. " dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?