banner15

'Gazetelere Gözdağı Verildi'

Guardian gazetesi, Irak'taki askeri saldırılarla ilgili Bush ve Blair arasındaki bir anlaşmazlığa ilişkin olduğu iddia edilen bir belgeyi yayımlamamaları konusunda gazetelere gözdağı verdiğini yazdı. Gazete, anlaşmazlığı Felluce konusunda olduğunu açık

'Gazetelere Gözdağı Verildi'

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesinin bugünkü manşetine Irak savaşı sırasında İngiltere Başbakanı Tony Blair ile ABD Başkanı George W. Bush arasındaki bir anlaşmazlığın basına sızmasının engellenmesi için "gazetelere gözdağı verildiği" haberi yerleşti. Gazeteye göre, "Başsavcı Lord Goldsmith, Irak'taki askeri saldırılarla ilgili Bush ve Blair arasındaki bir anlaşmazlığa ilişkin olduğu iddia edilen bir belgeyi yayımlamamaları konusunda, gazetelere Devlet Sırları Yasası ile gözdağı verdi. Blair hükümetinin, gazeteleri ilk kez bu şekilde tehdit ettiği sanılıyor. Gazeteler hakkında mahkeme kararları çıkartılmış olsa dahi, hükümet şimdiye dek hiçbir editöre basına sızan belgeleri yayımladığı için dava açmadı. Buna Irak işgali öncesinde yayımlanan hayli hassas belgeler de dahil. Guardian gazetesi, Bush ve Blair arasındaki anlaşmazlığın Felluce konusunda olduğunu açıkladı. Daily Mirror gazetesinin editörü Richard Wallace, belgeyi yayımlamaya kararlı oldukları hakkında başbakanlığı bilgilendirdiklerini ve kendilerine resmi ya da gayri resmi hiçbir yorumda bulunulmadığını, ancak bundan 24 saat sonra Devlet Sırları Yasası kapsamında tehdit edildiklerini söyledi. Söz konusu belgede, Blair ve Bush arasında Irak savaşı hakkındaki bir tartışmanın kaydının yer aldığı belirtiliyor."
 
"ABD-İngiltere ilişkileri zarar görebilir"

Financial Times gazetesinin manşetine yerleşen habere göre, "Londra, Washington'un katı silah ihracatı kontrollerinden muaf tutulması için verdiği beş yıllık mücadeleyi kaybetmek üzere." Gazetenin başyazısında şu yorumlarda bulunuluyor: "Amerika bazen dostlarına iyi davranmakta zorlanıyor. Bunun son örneği askeri teknoloji transferi alanında görülüyor. Amerika'ya bu tuhaf teknolojik bağımlılığın ışığında, İngiltere hükümeti minimum düzeyde stratejik bir savunma kapasitesini nasıl koruyabileceğini değerlendiriyor. İngiltere'nin soğuk savaş sonrasında Amerika'yla askeri ilişkileri sonsuza dek sabit kalamaz. İki ülke ilişkileri Irak'taki sorunlar nedeniyle de zarar görebilir. Bu nedenle Avrupa Birliği hükümetlerinin askeri teçhizatlarının daha büyük bir bölümünü, sınırlar arası tekliflere açması yönünde aldığı karar memnuniyet verici." (BBC)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48