Gazi Ahmed Hüseyin, Mevdudi'yi anlattı

Pakistan'ın önde gelen topluluğu Cemaat-i İslami'nin lideri Gazi Hüseyin, İMH'de cemaatin kurucu aktörü

Gazi Ahmed Hüseyin, Mevdudi'yi anlattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan’ın köklü İslami hareketlerinden Cemaat-i İslami’nin eski başkanı Gazi Ahmed Hüseyin, İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin (İMH) konuğuydu.

İMH’nin Eyüp’teki genel merkezinde düzenlenen “İnsanımı Dinliyorum “ programına konuk olan Gazi Ahmed Hüseyin, İslam dünyasının yakından tanıdığı hareketin kurucusu Mevdudi hakkında bildiklerini dinleyicilerle paylaştı. Mevdudi ile tanışmasını 1950’li yılların başlarında olduğunu söyleyen Gazi Ahmed, Mevdudi’nin vefatına kadar yanından ayrılmadığını, onunla birçok anısı olduğunu belirtti.

Konuşmasının sonunda Pakistan’daki siyasi gelişmelere değinen Gazi Ahmed Hüseyin, Pakistan devlet Başkanı Zerdari’nin izlediği politikalar hakkında da bilgi verdi. Pakistan’ın mevcut hükümetinde yer almadıklarını söyleyen Gazi Ahmed, Amerikan yanlısı politikaların Pakistan halkının çıkarlarıyla örtüşmediğini savundu.

Cemaatlerinin yalnız siyasi söyleme sahip bir hareket olmadığını vurgulayan Ahmed, toplumun bütün alanlarında faaliyetlerde bulunduklarını söyledi. Cemaat-İ İslami’nin okulları, yardım teşkilatları, sendikalar gibi sivil toplum örgütleri ve kadın faaliyetleri olduğunu söylerek, Pakistan toplumunun ihtiyaçlarına cevap verecek bir anlayışı benimsediklerini de sözlerine ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 18:10
banner53
YORUM EKLE

banner39