banner39

Gaziantep'te kuş giribi alarmı

Gaziantep'te 5 çocuk kuş gribi oldukları şüphesiyle, Gazi ÜnGaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alındı

Arşiv 30.03.2007, 11:40 06.07.2018, 09:31
Gaziantep'te kuş giribi alarmı

Gaziantep'in Karkamış İlçesi'ne bağlı Soylu Köyü'nde 5 çocuk kuş gribi şüphesiyle Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alındı.


GAZÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Cuma Yıldırım, hafif gribal enfeksiyon tanısı konulan çocukların kuş gribi olup olmadıklarının Ankara'ya gönderilen numunelerin incelenmesiyle ortaya çıkacağını söyledi. Sağlık ve Tarım İl Müdürlükleri ekipleri köyde gerekli çalışmayı yaparken, köylülere de 'Kanatlı hayvanlarınızı dışarı bırakmayın' uyarısı yapıldı. Soylu Köyü'nde aniden rahatsızlanarak Karkamış'a götürülen ve yaşları 6 ile 9 arasında değişen Vahit Aslan, Mehmet Atuşağı, Hüseyin Yalçın, Mustafa Yıldıran ve Edibe Atuşağı, Karkamış Sağlık Grup Başkanlığı doktorları tarafından kuş gribi şüphesiyle Gaziantep Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. Çocuklar burada muayene edildikten sonra Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gönderildi. Hafif gribal enfeksiyon tanısı konulan 5 çocuk boşaltılan bir yoğun bakım odasında tedaviye alındı.

Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı ve Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Cuma Yıldırım, Karkamış'tan kuş gribi şüphesiyle kendilerine sevk edilen 5 çocuğun oluşturulan komisyon tarafından muayene edildiğini belirterek, ''Yapılan ilk muayene sonucu kuş gribi bulgusuna rastlamadık. Ancak, herhangi bir olasılığa karşı çocukları ayrı bir serviste tedavi altına aldık. Onlardan aldığımız numuneleri de incelenmek üzere Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü'ne gönderdik. Kesin sonuç birkaç gün içinde ortaya çıkar. Sonuçlar belli olana kadar çocukları hastanede tutacağız.''diye konuştu.

Çocukların bir süre önce köyde ölü bir tavuğa dokunduklarını söyledikleri öğrenilirken, 5 çocuğun kaldığı odadan gazetecilerin fotoğraf ve görüntü alınmasına izin verilmedi. İl Sağlık Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü'nden ekipler köyde inceleme yaptı. Tarım İl Müdürü İbrahim Yılmaz, 2 ekiple dün köyde inceleme yaptıklarını ve kanatlı hayvan kümeslerinin dezenfekte edildiğini söyledi. Kuş gribine ilişkin bir bulguya rastlanmadığını bildiren Yılmaz, kümes hayvanlarının kayıt altını alındığını ve köylülere kanatlı hayvanları bir hafta dışarıya bırakmayın çağrısı yaptıklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Soslu Köyü'nün kırlangıçların göç yol üzerinde bulunduğu da belirtildi.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?