banner39

Gazprom Avrupa'yı bir kez daha gazla tehdit ediyor

AB'nin doğalgazda Rusya'nın etkisini azaltan Brüksel deklerasyonuna ilk tepki...

Arşiv 02.04.2009, 12:53 02.04.2009, 17:38
Gazprom Avrupa'yı bir kez daha gazla tehdit ediyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazprom şirketi kendisini dışarda bırakan anlaşmaya, Avrupa'ya verilen gazın oranını azaltıp, ABD ve Asya Büyük Okyanus bölgesine sevkedilen gazın artırılacağı açıklamasıyla karşılık verdi. Şirketin bu kararı tam olarak uygulamaya geçebilmesi için zamana ihtiyaç duyduğu öne sürüldü. Avrupa ülkeleri ise Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltmak için alternatif arayışlara devam ediyor ve yeni projeler üzerinde çalışıyor.

Gazprom adına açıklama şirketin başkanı Aleksey Miller'den geldi. Miller, Brüksel anlaşmasına göre Rusya doğalgazının artık Ukrayna-Rusya sınırında satın alınabileceğini hatırlattı. AB'nin bu tutumu Putin tarafından da sert bir dille eleştirilmiş ve ilişkilerin gözden geçirilmesi ile tehdit edilmişti.

Uzmanların görüşüne göre Gazprom bu kararıyla Brüksel deklerasyonundan rahatsız olduğunu açıkça ortaya koydu. Şirket önümüzdeki yıllarda alternatif projelere yönelerek Avrupa'ya sevkedilen doğalgazın oranını azaltabilir. Ancak gözlemcilerin şirketin bu riski göze almayacağını ve uzun vadeli anlaşmaların yerine getirileceğini düşünüyor. Kuzey Akımı ve Güney Akımı gibi projeler de gündemde, ve onların gerçekleşebilmesi için yoğun siyasi çabalar sarfediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?