banner39

Gazprom'dan doğalgaz üretimini azaltmaya devam

Gazprom şirketi Rusya'da doğalgaz üretimini gelecek 5 yıl boyunca azaltmaya devam edeceğini açıkladı

Arşiv 10.04.2009, 16:17 10.04.2009, 16:20
Gazprom'dan doğalgaz üretimini azaltmaya devam

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Şirket yetkililerinin ilk kez resmi olarak açıkladığı kararla ortalama 240 ile350 milyar kübametre daha az doğalgaz üretilecek. Bu, şirketin yaklaşık 91 milyar dolar daha az gelir elde etmesi anlamına geliyor.

Gazprom, yeni projelerin uygulanmasını da erteleme kararı aldı. Şirketin yıllık kesintisinin Ukrayna'nın yıllık doğalgaz ihtiyacına eşit olduğu bildirildi. Bu yılın ilk üç ayında ise, şirketin üretimi yüzde 18.3 oranında azaldı.

Diğer Rus gaz şirketi Lukoil'un da üretimi azaltma yoluna gideceği kaydedildi. Şirketin yıllık tahminen 2.5 milyar kübametre daha az gaz üreteceği öne sürüldü.

Rus gaz şirketlerinin üretimi kısıtlama kararı almalarının en önemli nedeninin alıcı ülkelerin doğalgaz taleplerinin yüzde 15 ile 20 oranında azalması olduğu ifade edildi. Özellikle 13 milyar kübametre doğalgaz satın alması beklenen Ukrayna'nın ambarlarında bulunan doğalgazı kullanmaya karar vermesi kararda büyük rol oynadı. Fiyatların düşmesini bekleyen diğer ülkelerin de benzer adım attığı ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?