Gazze ablukasının belgesi mahkemede

Mahkemeye sunulan "ambargo belgesi" İsrail ablukasının keyfi yüzünü gösterdi

Gazze ablukasının belgesi mahkemede


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrailli insan hakları örgütlerinin uzun süredir peşinde koştuğu Gazze'ye girmesine izin verilen mallarla ilgili liste sonunda mahkemeye sunuldu.

BBC'nin ulaştığı listede, ambargo "Hamas ile silahlı çatışmanın merkezinde" yer alan bir önlem olarak niteleniyor.

Belgede, Gazze'de yaşayanlar ihtiyacı olan tahmini "kalori oranları" da hesaplanmış! Yani, Gazze'de yaşayan Filistinliler'in ne kadar yiyeceğe ihtiyacı olacağına İsrail yönetimi karar vermiş.

Üç yıl önce, Hamas'ı seçen Gazze halkını cezalandırmak için başlatılan ve yaklaşık 2 milyon Filistinli'yi savaş koşullarında yaşamaya mecbur eden ambargo ile ilgili yasak maddelerin listesi bugüne kadar yayımlanmamıştı.

İsrail, yasak listesinin sürekli değiştiğini söyleyerek, Gazze'ye insani yardım sağlamaya çalışan kuruluşları da zor durumda bırakıyordu.

"SAÇMA VE KEYFİ BİR LİSTE"

İsrailli insan hakları grubu Gisha tarafından açılan dava sonunda mahkemeye verilen belgelerde, "İsrail'in güvenliği" gerekçe gösterilerek hazırlanan ambargo listesinde neden 'oyuncak' olduğu sorusunun cevabı yok.

Gisha direktörü Sari Bashi, "çocukların oyuncak almasını engellemek, ya da üreticilerin hammadde bulmasına yasak getirmek nasıl İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarına cevap veriyor, anlamıyorum" diyor.

Yasakların saçma ve keyfi olduğunu söyleyen Bashi, "neden tarçına izin verildi, ama kişniş yasak? Kişnişi daha tehlikeli ya da Gazze ekonomisi için daha kritik yapan birşey mi var? Bu uygulamanın hiçbir mantığı yok" şeklinde konuştu.

Belgelere göre, İsrailli yetkililer Gazze'deki "açlığın boyutlarını" yakından takip ediyor, onay listesini buna göre değiştiriyor ve Gazze'deki "minimum kalori ihtiyacını" yaş ve cinsiyete göre değerlendiriyor! Mahkemeye sunulan belgelerden sadece birinin basında yer almasına izin verilirken, diğer belgeler için "ulusal güvenlik ve dış ilişkilere zarar vereceği" gerekçesiyle gizlilik kararı verildi.

Gazzeliler'i "toplu cezalandırma" olarak kabul edilen İsrail ablukası, Mart ayı itibariyle bölgeye "kuru fasulyeden konserve et ve ayakkabıya uzanan 81 maddenin girişine izin veriyor.

Yasak listesinde ise, reçel, çikolata, mobilya için ağaç, meyve suyu, tekstil ve plastik oyuncaklar bulunuyor.

Tel Aviv'in Bölge Mahkemesi'ne sunulan 13 sayfalık belge ise, İsrail'in ambargo işkencesine cevaptan çok yeni sorular ekliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 18:08
banner53
YORUM EKLE

banner39