banner15

Gazze evlatlarının elinde yanıyor

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi bugünkü sayısında “Gazze evlatlarının elinde yanıyor” manşetiyle okyucularının karşısına çıkıyor.

Gazze evlatlarının elinde yanıyor

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi bugünkü sayısında “Gazze evlatlarının elinde yanıyor” manşetiyle okyucularının karşısına çıkıyor.

 

Haberde, Gazze caddelerinin İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçlerinin desteğindeki Hamas mensuplarıyla Devlet Başkanlığı’na bağlı güvenlik güçlerinin desteklediği El-Fetih mensupları arasında daha önce görülmemiş kapsamlı bir çatışmaya dönüşmesi sonucu Filistinlilerin iç savaşın eşiğine geldikleri yazıyor.

 

Filistinli grupların Mısır Konsolosluğu’nda bir araya gelerek ateşkes ve diyaloğun devamı konusunda anlaşmalarından sonra çatışmaların yeniden başladığı ve 24 saat içinde 22 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

 

Filistin Başkanlığı’na bağlı güvenlik güçlerinin Hamas’ın kalesi sayılan Gazze İslam Üniversitesi’ni işgal ettiği ve bazı bölümlerini yaktığı, daha sonra da Kudüs Üniversitesi’ni yaktıkları ve Tellu’l-Hevâ semtindeki İçişleri Bakanlığı binasını işgal ettikleri belirtiliyor.

 

El-Kassam Tugayları’nın da buna karşılık bir çok güvenlik merkezine saldırdığı ve dördünü işgal ettiği bildiriliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde ayrıca, El-Fetih’in parlamento grubu başkanı Azzam El-Ahmed’in İsrail medyasında dün yer alan Gazze İslam Üniversitesi’nde 7 İranlının yakalandığı haberlerini yalanladığı yazıyor.

 

 

Abbas ve Meşal’in Mekke buluşması Salı günü

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesi, Riyad’daki bir Filistinli diplomatik kaynağın Fransız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal’in Salı günü Mekke’de bir araya geleceklerini söylediğini yazıyor.

 

Haberde, aynı kaynağın Mekke’deki toplantıya Filistin Başbakanı İsmail Heniye’nin ve diğer bazı Filistinli liderlerin de katılacağını açıkladığı kaydediliyor.

 

 

Bahreyn’de 3 muhalif gözaltına alındı

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü manşetinde, Bahreyn İçişleri Bakanlığı’nın Aşure kutlamalarını fırsat bilerek halkı rejime karşı kışkırtmakla suçlanan 3 muhalifin gözaltına alındığını açıkladığı haberine yer veriliyor.

 

Haberde, Bahreyn polisinin gözaltıları protesto eden kalabalığı plastik mermi ve gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıttığı bildiriliyor.

 

El-Hayat’ın haberinde, Bahreyn İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Özgürlükler ve Demokrasi Hareketi Genel Sekreteri Hasan Müşeymi’, Bahreyn İnsan Hakları Merkezi Başkanı Abdülhadi El-Havâce ve Şakir Abdül-Âl’in Aşure kutlamaları sırasında halkı rejime karşı kışkırtıcı ve istikrarı bozucu konuşmalar yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları ve gözaltına alınanların konuşmalarının kaydedilerek belgelendiği belirtiliyor.

 

 

Karadavi’den Filistinlilere hatırlatma: Kanlarınız birbirinize haramdır

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Şeyh Yusuf El-Karadavi’nin dünkü Cuma hutbesinde Filistinlilere, özellikle de Hamas ve El-Fetih mensuplarına kanalrının birbirlerine haram olduğunu hatırlattığı yazıyor.

 

Haberde, Karadavi’nin bu krizde bir tarafı silahlandırmanın büyük bir fitne olduğuna işaret ettiği ve bu silahların İsrail’e karşı kullanılmak üzere gönderilmediğini söylediği, Müslüman alimleri de Filistin’deki fitneyi önlemek için müdahaleye davet ettiği bildiriliyor.

 

 

Kâbe-i Müşerrefe zemzem ve gül suyuyla yıkanıyor

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Cezire gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Kâbe-i Müşerrefe’nin bugün Kral Abdullah’ı temsilen Suudi Arabistan İstihbarat Başkanı Prens Migrin bin Abdülaziz’in de katılacağı bir törenle yıkanacağı bildiriliyor.

 

Haberde, Kâbe’nin içerden zemzem ve gül suyu ile yıkanacağı ve törene alimlerin ve İslam Dünyası’ndan diplomatların da katılacağı bildiriliyor.

 

El-Cezire gazetesinin haberinde, Peygamber Efendimiz’in Kâbe-i Müşerrefe’yi yıkadığı ve kendisinden sonra da Hulefa-i Raşidin’in O’nun sünnetine uyarak Kâbe’yi yıkadıkları ve Kâbe-i Müşerrefe’nin her yıl yıkanmasının günümüze kadar devam ettiği bilgisi aktarılıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35