Gazze Filosu bu akşam Gazze'ye hareket ediyor

İHH Yetkilileri bir geminin daha buluşma noktasına geldiğini, bugün Gazze'ye doğru yola çıkacaklarını kaydetti.

Gazze Filosu bu akşam Gazze'ye hareket ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze'ye gitmek üzere Kıbrıs'tan yola çıkan "Challenger 1" gemisi de Kıbrıs açıklarındaki buluşma noktasına ulaştı.

Kıbrıs'tan yola çıkan "Challenger 1" gemisi, gece saatlerinde adanın yaklaşık 30 mil açıklarında belirlenen bekleme noktasına geldi. Böylece 6 gemi buluşma noktasına ulaşmış oldu.
 

yildirim-ihh.20100530141623.jpg
Gemilerde gıda, inşaat malzemeleri, ilaç ve tıbbi malzemelerin yanı sıra Gazzeli yetim çocuklara gönderilen hediyeler bulunuyor. 27 ayrı ülkedeki yetim çocuklar için yardım toplayan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının, toplam 16 bin yetime yardım gönderdiği belirtildi. Bağışta bulunan ailelerin her ay 70 Türk Lirası ödeyerek yardım ettiği yetim çocukların yaklaşık 10 bininin Gazze'de bulunduğu ifade edildi. Bağışçı aileler, Gazze'ye futbol topundan kol saatine, kırtasiye gereçlerinden oyuncağa, bisikletten giyime kadar çok sayıda hediye gönderdi.

İHH Yetim Birimi Koordinatörü Mine Karakaş yaptığı açıklamada, Gazze'deki yetimlere sahip çıkan ailelerin gemiyle götürülmek üzere hediyeler gönderdiğini belirterek, "Her kolinin üzerinde çocuğun ve sponsor ailenin ismi var. Gittiğimizde onlara bu kolileri teslim edeceğiz. Hediyeler bağışçı aileler tarafından alındı ve kolilerde, bisiklet, kırtasiye malzemeleri, oyuncak, futbol topu, kol saati gibi hediyeler var. Ailelerin dışında bir de küçük çocukların gönderdiği hediyeler var. Biri kendi bebeğini göndermiş mesela. 4-5 yaşında, annesiyle alışverişe çıkıp oradaki kardeşlerine özel olarak hediye gönderen çocuklar var" diye konuştu.

salah-filo-ihh.jpg

Öte yandan İngiltere'de Filistin Dayanışma Kampanyası üyesi olan Sarah Colborne, İsrail'in saldırması durumunda bütün dünyanın Filistin'e her gün yapılan zulmün bir zerresini göreceğini söyleyerek, "Böyle bir insani yardımı taşıyan filoya saldırırsa İsrail'in ne duruma düşeceğini göreceğiz. Hiçbir silahımız yok. Bize müdahale ederlerse, 3 yıldan fazla ambargo altındaki insanlara İsrail'in neler yaptığını herkes görecek. Belki de bize saldırırlarsa ambargo kalkacak. Her birimiz bunun için ölmeye hazırız" dedi.

İSRAİL: YARDIM GEMİLERİ ŞİDDET PROPAGANDASI

Gazze'ye insani yardım taşıyan gemilere Kıbrıs Rum kesimi engeli aşıldı. Güney Kıbrıs'ın izin vermemesi sonrası yardım gemileri Kuzey Kıbrıs limanlarına çekildi. Filonun gün içinde Gazze'ye doğru harekete geçeceği belirtiliyor.

Güney Kıbrıs, Filistin'e insani yardım taşıyan teknelerin kendi limanlarından ayrılmasına izin vermedi.

kadin-gemi-ihh.jpg

Yardım gemileri Rum yönetiminin Limasol limanını kapatması nedeniyle KKTC'nin Gazimağusa limanına sığındı.

Antalya'dan Akdeniz'e açılan İHH'nin Mavi Marmara gemisi de halen Kıbrıs açıklarında. Birçok ülkeden gelen yardım gemilerini ve Avrupalı milletvekillerini bekliyorlar.

Gazze'ye yardım götüren iki Yunan gemisi de arızalandı. Gemideki yolcular Mavi Marmara gemisine alındı.

Yardım gönüllüleri gün içerisinde Gazze'ye doğru hareket edeceklerini belirtiyor.

İsrail ise gemilere geçit vermemeye kararlı.

Dışişleri bakanı Avigdor Lieberman, "Yardım gemilerini İsrail'in egemenliğine karşı bir şiddet propagandası" olarak niteledi.

GAZZE FİLOSU SABAHA BÖYLE KALKTI

İLGİLİ HABER : İHH'nın Gazze filosundan CANLI YAYIN


 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2010, 17:15
banner53
YORUM EKLE

banner39