Gazze Filosu Sarayburnu'ndan uğurlandı / FOTO

İHH tarafından yapılan organizasyonla hazırlanan gemiler İstanbul Sarayburnu'ndan törenle uğurlandı

Gazze Filosu Sarayburnu'ndan uğurlandı / FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Free Gazze gibi uluslar arası insani yardım kuruluşlarının birlikte organize ettiği yardım filosu, bugün Sarayburnu’ndan yola çıkıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım şu anda uğurlama için toplanan binlerce kişiye konuşuyor.

ihh1.20100522123627.jpg

Filonun insanlığın vicdanı olacağını söyleyen Yıldırım, İsrail’in tehditlerine aldırış etmeden yola çıkacaklarını, tek hedeflerinin Filistin’e ulaşmak olduğunu belirtti. Yıldırım, “İsrail ne dersin desin biz, bütün planlarımızı Gazze’ye ulaşmak üzere kurduk. Biz hukuksuz bir iş yapmıyoruz. Esas hukuksuzluğu 1.5 milyon insanı 2006 yılından beri ambargo altında tutan İsrail yapıyor. İsrail’in bizin engellemesi korsanlık olur. Bütün dünya kamuoyu buna tepki gösterir. Arkamızda milyonlarca insanın, binlerce sivil toplum kuruluşunun ve 50 ülkenin desteği var. Biz Filistin’e tamamen insani amaçlarla gidiyoruz. Eğer İsrail, insani yardıma izin verdiğini iddia ediyorsa o zaman bu konuda ne kadar samimi olduğunu göstersin. Bu hareket, aynı zamanda İsrail’in samimiyet sınavı olacaktır” diye konuştu.

ihh2.20100522123637.jpg

Törene sivil toplum kuruluşları, gazeteciler, yazarlar, aktivistler, aydınlar, sanatçılar, siyasetçiler ve binlerce vatandaş katılıyor.

HAREKETTE DOKUZ GEMİ VAR

Filo Türkiye’den 3, Yunanistan’dan 1, İrlanda’dan 1, İngiltere’den 2, Cezayir’den 1 ve Kuveyt’ten 1 olmak üzere toplam DOKUZ gemiden oluşuyor.

Gazze’ye uygulanan ambargoyu denizden delecek gemilerin alınması için yaklaşık 50 farklı ülke destek verdi. Ayrıca gemilere Malezya eski Devlet Başkanı Mahattir Muhammed ile Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez de destek veriyor.

Türkiye’den ayrılacak olan gemiler, diğer ülkelerden gelecek gemiler ile uluslararası sularda birleşecek. Gemiler eğer İsrail tarafından engellenmez ise 24 saat içerisinde Gazze’ye ulaşacak. Gemiler, Filistin’e ilaç, tıbbi malzeme, çimento, demir, prefabrik çocuk bahçeleri olmak üzere toplam 10 bin ton malzeme götürecek. Gemilerde yaklaşık 750 yolcu olacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 18:41
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
akın
akın - 11 yıl Önce

yolunuz açık olsun Allah yardımcınız olsun.

murat
murat - 11 yıl Önce

Allah yardımcınız, melekler koruyucunuz olsun inşallah

banner39