Gazze filosu yarın Antalya'dan hareket edecek

Türkiye'den ve başka ülkelerden yardım gemileri yarın Antalya'da bir araya geldikten sonra Gazze'ye doğru yol alacak.

Gazze filosu yarın Antalya'dan hareket edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın Free Gazze ve Ship to Gazze gibi uluslararası insanı yardım kuruluşları ile birlikte organize ettiği 'Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım' kampanyasına katılan gemiler yarın Antalya'dan Gazze'ye hareket edecek.

Mavi Marmara adlı yolcu gemisi ise yarın sabah 700 yolcusu ile Antalya Limanı'ndan demir alacak. Mavi Marmara, Akdeniz'de bekleyen yardım yüklü gemilerle buluşacak. 9 gemi yolcu ve yükleriyle birlikte Gazze'ye hareket edecek.

İsrail baskıları ve ambargosu nedeniyle temel ihtiyaçlarını bile karşılamaktan yoksun duruma gelen Filistin halkı için yardım kuruluşları gemilerle harekete geçti. Türkiye, İngiltere, Yunanistan Cezayir, Kuveyt ve İrlanda'da toplanan yardımlarla alınan toplam 9 gemi dolusu yardım yola çıktı. Uluslararası sularda buluşarak Filistin'e ulaşması beklenen yardım gemilerine 700 yolcusuyla birlikte Antalya'dan hareket edecek Mavi Marmara adlı gemi de katılacak.

Mavi Marmara'ya Gazze'ye gidecekler arasında Türkiye'nin dışında Avrupa ve Afrika kıtasından aktivistler de yer alacak. Antalya'ya ulaşan Gazze yolcuları bu geceyi otellerde ve Kepez Belediyesi Kapalı Spor Salonu'nda geçirecek. Sabahın ilk ışıkları ili birlikte konvoy halinde Antalya Limanı'na hareket edecek Gazze Yolcuları burada Mavi Marmara'ya binerek yola çıkacak. Mavi Marmara, uluslararası sularda bekleyen yardım yüklü gemilerle bulaşacak. Gazze'ye yardım hareketinde Türkiye'den 3, Yunanistan, Kuveyt, Cezayir ve İrlanda'dan 1, İngiltere'den 2 gemi yer alıyor. Gemilerde ilaç, tıbbı malzeme, çimento, demir, prefabrik evler, çocuk oyunları gibi malzemeler yer alıyor. Tüm gemiler bir araya geldikten sonra 22 saat süren Gazze yolculuğu başlayacak.

40 ÜLKEDEN 700 KİŞİ ANTALYA'DA BULUŞACAK

Gazze'ye gidecekler arasında yer alan İHH İnsani Vardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıkurt, Antalya'da 40'tan fazla ülkeden 700 insanın bir araya geleceğini söyledi. Mavi Marmara'yla Gazze'ye girmeye çalışacaklar arasında Arap ülkelerinden ve Avrupa'dan parlamenterler, Vatikan'dan bir papaz, aktivistler, farklı ülkelerden, dinlerden, kuruşlulardan konuya duyarlı insanların olacağına işaret eden Sarıkurt, "Türkiye'den 350 kişi var. Mavi Marmara'ya İstanbul'dan 40 kişilik bir ekip aldık. Geriye kalanların tamamı Antalya'dan binecek. 50'ye yakın ilden arkadaşlar olacak." dedi.

Ahmet Sarıkurt, Gazze'ye gidecekler arasında kendisinin de olacağını belirterek şöyle devam etti: "Daha öncede Gazze için yola çıkan araç konvoyunda bulunmuştum. Buna da katılacağım. Bizim planımız Gazze'ye girmek. Bunun için sivil direnişi uygulayacağız. Gazze'ye girme şartlarını zorlayacağız. Eğer sokmazlarsa bekleyeceğiz. Bütün mücadelemiz Gazze'ye girmek."
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 15:48
banner53
YORUM EKLE

banner39