Gazze filosu yarın İstanbul'dan yola çıkıyor

İHH'nın da öncülüğünü yaptığı diğer ülkelerin yardım kuruluşlarının da destek verdiği Gazze'ye yardım filosu yarın yola çıkıyor.

Gazze filosu yarın İstanbul'dan yola çıkıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Free Gazze gibi uluslar arası insani yardım kuruluşlarının birlikte organize ettiği yardım filosu, yarın saat 11.00’de Sarayburnu’nda yola çıkıyor. Gemileri uğurlama törenine çok sayıda katılım bekleniyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Free Gazze gibi uluslar arası insani yardım kuruluşlarının birlikte organize ettiği yardım filosu, yarın saat 11.00’de Sarayburnu’nda yola çıkıyor. Gemileri uğurlama törenine gazeteciler, yazarlar, aydınlar, siyasetçiler, sanatçılar, aktivistler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılacak.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım uğurlama törenine bütün herkesi davet ederken, filonun insanlığın vicdanı olacağını belirtti. Yıldırım, İsrail’in tehditlerine aldırış etmeden yola çıkacaklarını, tek hedeflerinin Filistin’e ulaşmak olduğunu belirtti. Yıldırım, “İsrail ne dersin desin biz, bütün planlarımızı Gazze’ye ulaşmak üzere kurduk. Biz hukuksuz bir iş yapmıyoruz. Esas hukuksuzluğu 1.5 milyon insanı 2006 yılından beri ambargo altında tutan İsrail yapıyor. İsrail’in bizin engellemesi korsanlık olur. Bütün dünya kamuoyu buna tepki gösterir. Arkamızda milyonlarca insanın, binlerce sivil toplum kuruluşunun ve 50 ülkenin desteği var. Biz Filistin’e tamamen insani amaçlarla gidiyoruz. Eğer İsrail, insani yardıma izin verdiğini iddia ediyorsa o zaman bu konuda ne kadar samimi olduğunu göstersin. Bu hareket, aynı zamanda İsrail’in samimiyet sınavı olacaktır” dedi.

Harekette 9 gemi var

Filo Türkiye’den 3, Yunanistan’dan 1, İrlanda’dan 1, İngiltere’den 2, Cezayir’den 1 ve Kuveyt’ten 1 olmak üzere toplam 9 gemiden oluşuyor.

Gazze’ye uygulanan ambargoyu denizden delecek gemilerin alınması için yaklaşık 50 farklı ülke destek verdi. Ayrıca gemilere Malezya eski Devlet Başkanı Mahattir Muhammed ile Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez de destek veriyor.

Türkiye’den ayrılacak olan gemiler, diğer ülkelerden gelecek gemiler ile uluslararası sularda birleşecek. Gemiler eğer İsrail tarafından engellenmez ise 24 saat içerisinde Gazze’ye ulaşacak. Gemiler, Filistin’e ilaç, tıbbi malzeme, çimento, demir, prefabrik çocuk bahçeleri olmak üzere toplam 10 bin ton malzeme götürecek. Gemilerde yaklaşık 750 yolcu olacak. 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 12:56
banner53
YORUM EKLE

banner39