Gazze Filosu yola çıktı

Kıbrıs Rum Kesimi'nin engeline takılan İHH'nında öncüsü olduğu Gazze'ye Özgürlük Filosu iki günlük bekleyişin ardından yola çıktı.

Gazze Filosu yola çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Kıbrıs'ın güneyinde bekleyen 6 gemi, yeniden Gazze'ye doğru hareket etti. Kıbrıs'ın 30 mil güneyinde bekleyen "Mavi Marmara" gemisi ile diğer 5 gemi, TSİ 15.45 sıralarında Gazze'ye doğru yola çıktı. Gemilerin, yaklaşık 20 saat sonra İsrail'in tatbikat yaptığı alana yaklaşması planlanıyor.


Yola çıkmadan önce Avrupa'dan gelen parlamenterlerle birlikte gemideki basın merkezinde toplantı düzenleyen İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in daha önceden tatbikat alanı olarak ilan ettiği bölgeyi biraz daha genişlettiğini ve 68 mile çıkardığını ve şu anda burada atış talimi yaptığını söyledi.

Yıldırım, "İsrail'in bu organizasyonu tüm dünyaya duyurduğunu, bunun için de kendilerine teşekkür ettiğini" belirtti.

İsrail’in nerede gemilere müdahale edeceği tam olarak tespit edilemiyor. Ancak olası bir müdahale durumunda büyük bir krizin yaşanmasından endişe ediliyor. Gemide bir buçuk yaşında bir çocuk ile kadınlar ve yaşlılar da bulunuyor. İsrail askerlerinin gemilere biber gazlarıyla saldırması durumunda birçok insanın zarar görmesinden korkuluyor. Gemilerde farklı ülkelerden 30 parlamenter bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 05:42
banner53
YORUM EKLE

banner39