'Gazze için ben de varım' konvoyu yola çıktı

Doğu ve Güneyduğu illerinden onlarca sivil toplum hareketi Gazze için Suriye'ye doğru yola çıktı

'Gazze için ben de varım' konvoyu yola çıktı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Doğu ve Güneydoğu illerinde başlatılan "Gazze için bende varım" yürüyüşü başladı. sabah saatlerinde bütün illerden Gaziantep'e toplanan binlerce araç Antep'ten Suriye sınırına doğru yola çıktı.

Van, Diyarbakır, Malatya, Elazığ, Bingöl, Urfa, Osmaniye, Elbistan, K.Maraş, Osmaniye, Adıyaman, Mardin, Batman ve ilçelerinden onbinlerce kişi sivil toplum örgütlerinin koordinatörlüğünde il merkezlerinden toplanarak sabah Antep'e geldi.

Burada yapılan basın açıklamasında Gazze'ye yardımlar gitmeden ve İsrail saldırganlığı cezalandırılmadan bu olayın sona ermeyeceği, İsrail sınırına kadar giderek, gerekirse milyonlarca Türkiyeli'nin İsrail'e gelebileceğini göstermek istedikleri vurgulandı.

İHH İnsanı Yardım Vakfı Gaziantep Şube Başkanı Şükrü Okudan, burada yaptığı açıklamada, yardım gemilerine yapılan saldırıyı İsrail sınırında protesto edeceklerini söyledi.

İsrail saldırısını protesto etmek için üç gündür Kırkayak Parkı'nda eylem yaptıklarını hatırlatan Okudan, "Allah nasip ederse Suriye'de, İsrail sınırına yakın bir yerde bu eylemi devam ettirmeyi planlıyoruz" dedi.

İHH olarak gemilerin geri verilmesini istediklerini ifade eden Okudan, "Buradan araçlarımızla Kilis'e gideceğiz oradan da Suriye'ye geçeceğiz. Orada provokasyonlara gelmeden düzenli bir şekilde eylememizi gerçekleştiririz" diye konuştu.

Konvoy, Kilisten Suriye sınır kapısına vardıktan sonra tekrar bir açıklama yapılacak.

'İnsanlık İçin Ben De Varım' İmza Kampanyası Başladı

Öte yandan, Adıyaman'da Filistin'e destek olmak ve yardım gemilerine saldıran İsrail'i kınamak amacıyla 'İnsanlık için bende varım' imza kampanyası başlatıldı.

Demokrasi Parkı'nda kriz çadırı önünde başlatılan imza kampanyasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, imzalarını atabilmek için sıra bekledi. Bu arada yatsı namazının ardından Ulucami'den çıkarak kriz masasına kadar tekbir sesleriyle sloganlar eşliğinde yürüyen kalabalık bir gurup, kriz masası önünde Gazze'ye yardım götürürken saldırıya uğrayan gemide şehit düşen ve yaralanan ve gemide bulunanlar için dualar etti. Duaların ardından vatandaşlar imza kampanyasına destek olmak amacıyla imza standının önünde dakikalarca sıra bekledi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 12:45
banner53
YORUM EKLE

banner39