banner15

Gazze-Mısır sınırı 'açılıyor'

İsrail ve Filistin yetkililerinin, Gazze'den Mısır'a geçişi sağlayan Refah kapısının açılması konusunda bir anlaşmaya vardıkları bildiriliyor.

Gazze-Mısır sınırı 'açılıyor'

İsrail Radyosu, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın arabuluculuğuyla yürütülen yoğun görüşmeler sonucunda Gazze sınırının açılması konusunda Filistin'le İsrail arasında anlaşmaya varıldığını duyurdu.

25 Kasım'dan itibaren geçerli olacak anlaşmayla, Mısır'a geçiş sağlayan Refah ve İsrail'e geçiş sağlayan Karni ve Erez kapılarının yeniden açılması bekleniyor.

İsrail Gazze Şeridi'nden çekilirken, Filistinliler için can damarı olan bu geçişleri Eylül ayında kapatmıştı.

Çekilmeye rağmen, Gazze Şeridi'nin hava sahası, kıyıları ve sınırlarının denetimi hala İsrail'in elinde. Bu nedenle Filistin tarafı İsrail'i, gerçek anlamda Gazze'den çekilmemekle suçluyor. Anlaşmaya dair henüz çok fazla ayrıntı açıklanmadı.

Orta Doğu'daki ziyareti sırasında bu konuda bir anlaşmaya varılması için Condoleezza Rice, dün bitmesi gereken temaslarını uzatmış ve görüşmeler gece boyu sürmüştü.

Taraflar Arasındaki Anlaşmazlıklar

İsrail radyosu, dün ABD'nin taraflara bir uzlaşma formülü sunduğunu ve önerilerin Filistinlilerce üç gün önce reddedilen bir İsrail planına dayandığını duyurdu.

İsrailli yetkililer Refah geçişini Mısır ve Filistin ortak denetiminde açmayı önermiş, bunun için Avrupa Birliği gözlemcilerinin de süreci izlemesini öngörmüştü.

Ancak İsrail, geçiş noktasında kendi denetimi altında kameralar bulundurmak isteyince görüşmeler tıkanmıştı.

Filistinliler sürekli görüntü aktarımı talebini kendi egemenliklerinin ihlali olarak görüyorlardı.

Bu sorunun nasıl çözüldüğü henüz net değil.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ayrıca, İsrail'in Filistin topraklarından 2005 hasat mevsimine ait tüm tarım ürünlerinin ihracına da izin vereceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48