banner39

Gazze Raporu için oylama ertelendi

ABD ve İsrail'in baskı ve tehditleri işe yaradı, raporun oylanması gelecek yıla ertelendi

Arşiv 02.10.2009, 15:30 02.10.2009, 15:30
Gazze Raporu için oylama ertelendi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bugün görüşülmesi beklenen BM İnsan Hakları Konseyi'nin Gazze Raporu oylaması, ABD baskısıyla ertelendi.

İsrail'in Gazze saldırısı sırasında işlenen savaş suçlarını araştıran raporun "barış görüşmelerini tehlikeye sokacağını" savunan Obama yönetiminin baskıları işe yaradı, İsrail bir kez daha işlediği suçlar hakkında hesap vermekten kurtuldu.

Bugün yapılacak oylamada, İsrail'i, savaş suçlarını araştıran komisyonla işbirliği yapmadığı için kınayan bir karar alınması ve Gazze Raporu'nun BM Güvenlik Konseyi'ne gönderilmesi bekleniyordu.

Ancak, Filistin delegesi ile raporun sponsorluğunu yapan İslam ülkelerinin de desteklediği bir kararla, oylamanın gelecek yıl Mart ayına ertelenmesine karar verildi.

Güney Afrikalı eski hakim Richard Goldstone başkanlığındaki BM heyeti tarafından hazırlanan rapor, İsrail'in Gazze saldırısı sırasında bilerek sivilleri hedef aldığını, sayısız savaş suçu işlediğini ortaya koyuyor.

İsrail'in Gazze'ye yönelik 23 günlük saldırısında büyük çoğunluğu çocuk ve kadın bin 417 Filistinliyi katletmiş, fosfor bombalarının da kullanıldığı saldırılarda binlerce Filistinli de yaralanmıştı.

İlgili haber: Abbas yine boyun eğdi: Gazze raporuna destek yok 

banner53
Yorumlar (1)
memocan 12 yıl önce
bu hayvanlarlan ayni dunyayi paylasmak cok zoruma gidiyor.bu alcaklar yasamak zorundalarmi
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?