banner39

Gazze saldırısı İsrail hükümetini böldü

Gazze katliamı, İsrail`de iç politika malzemesi oldu. Çıkış yolu için sert tartışmalar yaşanıyor...

Arşiv 15.01.2009, 14:10 15.01.2009, 17:32
Gazze saldırısı İsrail hükümetini böldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail yönetiminin savaşın başında sergilediği birlik görüntüsü içindeki çatlaklar belirginleşmeye başladı.

İsrail`in üç lideri, Devlet başkanı Ehud Olmert, dısşişleri bakanı Tzipi Livni ve savunma bakanı Ehud Barak arasında, savaşın nasıl ve ne zaman bitirileceği yönündeki kavga büyüyor.

İsrail Jarusalem Post gazetesinin haberine göre, kavga Ehud Barak`ın bir hafta sürecek bir ateşkes istediği yönündeki isteğine Olmert`in danışmanları tarafından verilen sert tepki ile iyice açığa çıktı.

Olmert ve ekibinin, Barak`ın ateşkes isteğini "düşmanı cesaretlendiren sorumsuz girişimler" olarak eleştirmesi basına yansıdı.

Devlet Başkanı Ehud Olmert ve yanındakiler, savunma bakanı Barak`ın basına yansıyan sözlerini operasyona zarar verildiği ve İsrail askerlerinin hayatını tehlikeye atıldığı gerekçeleriyle sert bir şekilde eleştirdi.

Barak ise bu eleştirilere " büyük sorumluluk gerektiren konularda, uygun olmayan ve dayanaksız askeri kararlar almaya zorlanamayacağı" sözleriyle cevap verdi, "Halk, liderlerinin ne kadar sorumlu ve ciddi olduğunu çok iyi değerlendirecektir" dedi.

Bu açıklamadan bir kaç saat sonra İsrail medyasında yer alan haberler ise, Livni ile Olmert arasında da sorunlar yaşandığı gerçeğini ortaya koydu.

Dün gece biraraya gelen ve saldırıların geleceği üzerine görüşme yapan Olmert, Barak ve Livni tarih konusunda yine anlaşamadı. Livni ve Barak operasyonun sona erdirilmesini isterken, Olmert bir kez daha öneriyi reddetti.

Liderler arasında süren bu gerginliğin milletvekilleri arasında da yaşandığı, saldırıların İsrail iç politikasında malzeme haline gelmesinin sıkıntıları artırdığı iddia ediliyor. İsrail medyası, şimdiye kadar hiçbir İsrail operasyonunun Gazze saldırısı gibi politik malzeme haline getirilmediği yorumunu yapıyor.

ATEŞ ALTINDAKİ GAZZE YANIYOR TIKLAYIN

İSRAİL VAHŞETİ

HANZALA FİLİSTİN'İN HÜZNÜ

KARİKATÜRLER İSRAİL'İ BOMBALADI

Paris'te 100 binler Gazze için yürüdü

Kanoute Filistin için attı

Milyonlar sokağa döküldü

Dünya Gazze için ayağa kalktı

İsrail vahşeti

Gazze'deki ölümleri 'çizdiler'

 
 


 

Yorumlar (1)
kemal şahin 14 yıl önce
Siyasi bir gelecek umudu kalmayan Olmert, hastaneler, bm, gazeteciler, yardım depolarının bombalanması ile kimsenin inkar edemeyeceği bir soykırım gerçekleştiriyor,barak ve livni bile artık duralım diyor fakat kabul etmiyor, siyasi rakipleri barak ve livni'nin savaş suçları mahkemesinde yargılanıp soykırımdan aynen naziler gibi cezalandırılmalarını istiyor ve onları ateşe atıyor.Filistinliler soykırıma uğramaları ise önemli değil, çünkü sadece kendilerini düşünüyorlar,ateşe gidiyorlarsa, herkesi beraberlerinde götürmek istiyorlar.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?