banner39

Gazze'de ateşkes

İsrail ve Filistin, bu sabah saat 06.00’dan itibaren yürürlüğe girmek üzere ateşkes konusunda anlaşmaya vardı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Gazze'de ateşkes


İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Filistin lideri Mahmud Abbas, Filistinli tüm grupların roket saldırıları, tünel kazma ve intihar eylemcisi gönderme de dahil, Gazze Şeridi kaynaklı tüm şiddet eylemlerini durdurma yönünde vardıkları anlaşmayla ilgili olarak Başbakan Ehud Olmert’i telefonla aradı.

Abbas, Olmert’e Filistinli grupların ateşkese uyma sözü verdiklerini belirterek, İsrail’in de askeri operasyonları durduracağı ve askeri kuvvetlerini Gazze Şeridi’nden çekeceğini umduğunu dile getirdi.

Bunun üzerine, Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Savunma Bakanı Amir Peretz’in yanısıra diğer bakanlar, ordu ve güvenlik birimleri yetkilileri ile istişarelerde bulundu. Abbas’ı arayan Olmert, ateşkesin kalıcı olacağı ve her iki tarafa da hizmet edeceği beklentisiyle, terörist eylemlere karşı Gazze Şeridi’nde bulunan İsrail’in, askeri operasyonlarını durduracağını ve askeri güçlerini Gazze Şeridi’nden çekeceğini bildirdi.

Açıklamaya göre, Olmert ve Abbas, Judea ve Batı Şeria şiddet eylemlerinin durdurulmasıyla ilgili genişletilmiş görüşmelerin devamında da uzlaştı. İsrail ve Filistin liderleri, bu önlemlerin devamını sağlamak amacıyla, yakın zamanda görüşmek konusunda da mutabık kaldılar.

Ateşkes kararı öncesi, bugün İsrail’den Gazze Şeridi’ne yönelen füze saldırılarında 3 Filistinli militan ölmüş; bir kişi de daha önce aldığı yaralar nedeniyle hastanede hayatını kaybetmişti.

Gazze Şeridi’nde son iki günde 8 tanksavar, 6 havan topu ve 4 patlayıcı ile İsrail ordusuna yönelik yapılan saldırıda 3 İsrail askeri yaralandı. İsrail tarafına 10 Kassam roketi fırlatıldı, Sderot kentinde bir eve roket isabet etti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?