banner39

Gazze'de ateşkes için baskı artıyor

Filistin'e yönelik saldırıların üçüncü haftasında İsrail Gazze'de BM binasını vurdu, ateşkes için baskılar arttı.

Arşiv 15.01.2009, 12:05 15.01.2009, 15:32
Gazze'de ateşkes için baskı artıyor


İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları yoğunlaşırken, bölgede ateşkes sağlanması amacıyla uluslararası baskılar da artıyor.

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nin içlerine doğru ilerlerken, yerleşim alanlarında şiddetli çarpışmalar olduğu haberleri geliyor.

İsrail dün gece 70 hedefin vurulduğunu duyurdu. Topçu ateşinin de aralıksız sürdüğü kaydedildi. Binlerce kişi evlerinden kaçıyor.

Gazze'ye yönelik saldırıların 20. gününde, İsrail'in Gazze kentini elinde tutan Hamas savaşçılarına yöçnelik baskısını artırdığı gözleniyor.

Öte yandan Mısır öncülüğünde yürütülen barış girişiminden umut verici işaretler alınıyor.

İsrail'in baş müzakerecisi Amod Gilad, bugün Hamas'tan temsilcilerin Mısırlı arabulucularla görüşmelerde bulunduğu Kahire'ye gidiyor.

İsrail hükümet sözcüsü Mark Regev, Gazze'de ateşkese varılmasını amaçlayan görüşmelerin bir ivme yakaladığını söyledi.

Hamas da, görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da Orta Doğu turuna bugün İsrail'le devam ediyor.

BM'nin önde gelen isimleri, İsrail'in Filistinli sivillere yönelik davranışını eleştirmeyi sürdürüyor.

BM Filistin özel temsilcisi Richard Falk, İsrail'i sivilleri Gazze'deki savaş alanı içine hapsettiği ve mülteci olarak çıkışlarına izin vermediği için gaddarlıkla suçladı.

Örgütün acil yardım koordinatörü John Holmes da İsrail'in sivil ölümlerini önlemeye çalıştığı şeklindeki açıklamalarına karşın bunda başarılı olamadığının açıkça görüldüğünü söyledi.

BM, İsrail'in Filistinli sivillere yönelik davranışını eleştirdi.

"MANİPÜLASYON"

İsrail ordusu ise saldırılarında Filistinli sivilleri kasıtlı olarak hedef almadığını iddia etti. Ordudan yapılan açıklamada, Filistinlilerin bu yönde yaptıkları suçlamaların 'manipülasyon amaçlı olduğu' ileri sürüldü.

İsrail Ordu sözcüsü Avital Lalbovitz, BBC'ye yaptığı açıklamada, askerlerin sadece tehdit altında olduklarında ateş açtıklarını savundu.

Sadece kara harekatının başlamasından bu yana 370'in üzerinde Hamas savaşçısı öldürdüklerini iddia eden Lalbovitz, "Hamas bunu dünyadan saklıyor ve sadece sivil ölümlerinden bahsediyor. Ayrıca Hamas polisi 4 Ocak'ta, üniformalarını çıkarmaya ve halkın arasında sivil kıyafetle dolaşmaya karar verdi. Bu kendi halkını tehlikeye atmak değil de nedir?" dedi.

İsrail'in operasyonunda ölen Filistinlilerin sayısı 1000'i aşmış durumda. Filistin sağlık bakanlığı, ölenlerin en az 320'sini çocukların oluşturduğunu söylüyor.

İsrail, 20 günlük süre içerisinde verdiği kayıplar ise 13 kişi olduğunu açıkladı.

GERİSİN GERİ

Öte yandan, uluslararası yardım örgütü Free Gaza Movement - Özgür Gazze Hareketi, tıbbi yardım taşıyan teknelerinin güney Lübnan açıklarındaki uluslararası sularda İsrail donanmasına ait beş gemi tarafından durdurulduğunu açıkladı.

Örgüt, teknelerinin Kıbrıs limanına geri dönmeye zorlandığını belirtti.

Teknede tıbbi malzemelerin yanısıra, doktorlar, gönüllüler, gazeteciler ve Avrupa Parlamentosu milletvekilleri de bulunuyordu.

ATEŞ ALTINDAKİ GAZZE YANIYOR TIKLAYIN

İSRAİL VAHŞETİ

HANZALA FİLİSTİN'İN HÜZNÜ

KARİKATÜRLER İSRAİL'İ BOMBALADI

Paris'te 100 binler Gazze için yürüdü

Kanoute Filistin için attı

Milyonlar sokağa döküldü

Dünya Gazze için ayağa kalktı

İsrail vahşeti

Gazze'deki ölümleri 'çizdiler'

 
 Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?