banner15

Gazze'de çocuk katliamı

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü manşetinde de aynı konu var: “Gazze cinayeti havayı ‘Hamas’ ve hükümet aleyhine gerginleştirdi”.

Gazze'de çocuk katliamı

12 Aralık 2006 Salı

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Gazze’de çocuk katliamı

 

Dün Gazze’de Filisitin İstihbaratı subaylarından birinin arabasına ateş açılarak üç çocuğunun ve şoförünün öldürülmesi Filistin’de gerginliğin iyice tırmanmasına neden olmuştu. Bugünkü Arap gazetelerinin haberlerinde ve makalelerinde bu konuya değiniliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin manşeti: “Gazze: Çocukların katledildiği cinayetden sonra korku”.

 

Haberde, Filistin İstihbaratı subayının çocuklarının okula giderken öldürüldüğü ve olayın tüm Filistinliler tarafından kınandığı, görgü tanıklarının ifadelerine göre saldırganların iki araçla olay yerine geldiği ve araca yaklaşık 60 mermi sıktığı bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, El-Fetih’in isim vermeden olayla ilgili Hamas’ı suçladığı fakat Hamas üyelerinin yoğun bir şekilde taziyeye giderek suçlamaya cevap verdikleri ifade ediliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü manşetinde de aynı konu var: “Gazze cinayeti havayı ‘Hamas’ ve hükümet aleyhine gerginleştirdi”.

 

Haberde, cinayetin iç savaşı ateşlemesinden korkulduğu ve El-Fetih parlamento grubunun halkı korumada başarısız olunduğu gerekçesiyle Filistin Meclisi’ni istifaya çağırdığı bildiriliyor.

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin konuyla ilgili haberinde ise Selam (6) Ahmed (7) ve Üsame (9)’nin cenaze törenine 10 bin kişinin katıldığı, cenazelerin cenaze namazının ardından çocukların okuduğu Tellu’l-Heva semtindeki Rum Ortodoks okuluna getirildiği ve daha sonra Eş-Şüheda mezarlığında toprağa verildiği yazıyor.

 

Eş-Şark’ın haberinde ayrıca, yüzlerce güvenlik görevlisinin ve El-Fetih mensubunun katillerden intikam sloganları attıkları, bazılarının havaya ateş ettiği, okul çocuklarının da okul elbiseleriyle cenaze kortejine katılarak “Ya Allah, Ya Allah, şehitlere merhamet et!” diye bağırdıkları bildirliyor.

 

 

Kongre üyelerine İran’ın nükleer tesislerinin haritaları dağıtıldı

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Amerikan Kongre üyelerine İran’da var olduğu öne sürülen 9 nükleer tesisle ilgili ayrıntılı bir rapor dağıtıldığı yazıyor.

 

Haberde, Tahran yakınlarındaki Emirabad bölgesinde bulunan Nükleer Araştırmalar Merkezi’nin bu tesislerin başında geldiği kaydediliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Kongre üyelerine sunulan raporda, Tahran yakınlarındaki merkezde 5 megawatt gücünde ABD’den satın alınan bir santralin olduğu, nükleer silahlar programının yürütüldüğü tesiste 300 bilim adamının çalıştığı bildirilmiş.

 

 

İran ve ‘Es-Sülüs El-Muattıl’!

 

El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında Ğassan Şerbel imzasıyla yayınlanan makalenin başlığı böyle: İran ve Es-Sülüs El-Muattıl... Es-Sülüs El-Muattıl, Hizbullah’ın Lübnan’da kurulmasını istediği hükümette istediği 3’te 1’lik paya, hükümetin çalışmasını dilediği zaman engelleyebilecek orana işaret ediyor.

 

Şerbel, muhalefetin 1/3 oranına sahip olması halinde dilediğinde hükümetin toplanmasını engelleyebileceğine ve istifa ederek hükümeti düşürebileceğine dikkat çekiyor.

 

Şerbel, bölgesel bazı sorunların çözümünün önündeki engelin İran’ın “Es-Sülüs El-Muattıl”a sahip olması olduğunu yazarak, İran’ın ABD’den bu durumu kabul etmesini istediğini söylüyor.

 

“İran’ın onayı olmadan Irak’ta güvenliği ve istikrarı sağlamak mümkün mü? İran’a “Es-Sülüs El-Muattıl”ı vermeden Rafideyn ülkesinde hükümet kurmak mümkün mü?” sorusunu soran Şerbel, İran’ın Filistin’de de “Es-Sülüs El-Muattıl”a sahip olduğunu ve Tahran’ın onayı olmadan ulusal birlik hükümetinin kurulamayacağını öne sürüyor.

 

İran’ın ABD’ye Afganistan’daki yardımlaşmanın ardından engelleme gücünü hatırlattığını öne süren Şerbel, İran’ın petrolün güvenliği, bölgenin güvenliği ve İsrail’in güvenliği konularındaki belirleyici rolünü (Es-Sülüs El-Muattıl) kullanarak  bölgede birinci güç olmak ve daha da ötesi Sovyetler Birliği’nin yıkılışının ardından doğan boşluğu doldurmak istediğini yazıyor.

 

Şerbel, yazısının sonunda İran’la düşman olmanın Arapların çıkarına olmadığını fakat Washington-Tahran arasındaki çatışmanın veya anlaşmanın bedelini ödemenin de Arapların çıkarına olmadığını söylüyor.

 

 

Annan’dan Amerika’ya tavsiyeler

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinde yer alan bir haberde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Ameri’ya tek başına karar vermekten vazgeçmeyi ve terörle savaş bahanesiyle işlediği insan hakları ihlallerine son vermeyi tavsiye ettiği bildiriliyor.

 

Haberde yazdığına göre Annan, dün akşam Missouri eyaletindeki Harry Truman Kütüphanesi’nde yaptığı konuşmada Amerikalılara seslenerek şöyle dedmiş: “Siz Amerikalılar geçen yüzyılda çoğulcu siyaset düzeni için çok şey yaptınız. Bugün 60 yıl öncesinden daha azını mı istiyorsunuz?”

 

Annan, insan hakları konusunda da, askeri gücün ancak doğru amaçlar ve üzerinde ittifak edilen hedefler doğrultusunda kullanıldığı zaman uluslararası kamuoyu tarafından meşru kabul edileceğini söylemiş.

 

 

İngiliz askerlerin silah kaçakçılığı

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Irak’ta görev yapan İngiliz askerlerinden bazılarının dün İngiliz Askeri Mahkemesi’nde Irak’tan İngiltere’ye silah kaçırarak sattıklarını itiraf ettikleri bildiriliyor.

 

Haberde, Irak’ta görev yapan İngiliz askerlerin çalıntı silahları İngiltere’ye soktuklarının ve karaborsada kokain ve para karşılığı sattıklarının daha önce ortaya çıkarıldığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35