banner39

Gazze`de direniş taktikleri

Sokak sokak direnişte taktik değiştiren Filistinliler, artık İsrail askerlerini mevzilerinde bekliyor, zamanı gelince vuruyor

Arşiv 07.01.2009, 06:57 07.01.2009, 09:29
Gazze`de direniş taktikleri

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arap strateji uzmanları, İsrail işgal güçleriyle Filistin direnişi arasındaki kara savaşının üçüncü gününde İsrail güçlerinin fazla ilerleme sağlayamamasını, ordunun ciddi kayıplar vereceği korkusuyla kentlere girememesine bağlıyor.

Stratejistler, ağır zırhlı birliklerin sokak savaşlarına uygun olmaması nedeniyle İsrail'in büyük kayıplar verebileceğini ve kente girme noktasındaki asıl çekinceyi bunun oluşturduğunu kaydetti.

İslamonline'a demeç veren uzmanlar, buna karşın İsrail'in Hamas savaşçılarını şehir dışına çekerek orada avlama taktiğinin tamamen farkında olduğunu kaydediyor.

Uzmanlara göre tam da bu nedenle Filistinli direnişçiler, kent merkezinde konuşlanırken herhangi bir saldırıya geçmeyip beklemeyi tercih ediyorlar. Bunları yaparken diğer taraftan da İsrail ordusunun yaptığı sınırlı operasyonları da dirayetle göğüslüyor, direnişçileri avlamaya gelen İsrail komandolarını bulundukları yerde yok ediyorlar.

Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye mahallesine direnişçileri avlamak için gelen İsrail askerlerinin direnişçilerin pususuna düşmesi de bunun en somut kanıtı.

Stratejistler Hamas'ın taktiğinin yerinde bulurken, İsrail ordusuyla karşılaştırıldığında oldukça sınırlı imkanlara sahip bir hareketin gücüyle doğru orantılı bir taktik uyguladığını ifade ediyorlar. İsrail işgal güçlerinin konuşlandığı Gazze dışındaki coğrafi yapı düz olduğu için herhangi bir gizlenme ve kamuflaja da imkan vermiyor.

Askeri uzmanlar, 2006 yılındaki Lübnan savaşında Hizbullah gerillalarının koşullarının Hamas'ınkiyle aynı olmadığını, Güney Lübnan'ın ağaç ve tepelerle kaplı arazi yapısının gizlenmeye ve İsrail askerlerine pusu kurmaya oldukça elverişli olduğuna dikkat çekiyor.

Emekli general Yasin Süveyd, İsrail işgal güçlerine bağlı tankların en başından beri sınırda bekleyerek içeri girmemesinin en büyük nedenlerinden birinin bu olduğunu söyledi. Hamas'ın ise düşmanı şehir içlerinde bekleyerek ona açı bir darbe vurma şeklindeki taktiğinin çok doğru olduğunu belirterek, özellikle İslami Cihat hareketine bağlı direnişçilerin Gazze'nin doğusuna sızmaya çalışan İsrail askerlerine vurduğu darbeleri örnek gösterdi.

Direniş füzelerinin İsrail üzerinde baskı yapmaya devam edeceğini belirten uzmanlar, zamanın İsrail'in lehine değil Hamas'ın lehine çalıştığını ifade etti.

Yorumlar (1)
OKU 14 yıl önce
Allah Yardımcınız Olsun. Allah nusret ihsan ederde o günleri görürsek. dünyada yere bakacak olan insan sayısı az değil. Birde bu başarıyı sahiplenmek isteyen işbirlikçiler de çıkacak İşte bunlara hain denir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?