banner15

Gazze'de 'emirlik' ilanına Hamas taviz vermedi: 22 ölü, 150 yaralı

Hamas polisi ile Gazze içinde 'İslam Emirliği'ilan eden silahlı bir grup arasında çıkan çatışmalarda 22 kişi öldü.

Gazze'de 'emirlik' ilanına Hamas taviz vermedi: 22 ölü, 150 yaralı


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'nin Refah kentinde, bölgede yönetimi elinde tutan Hamas kuvvetleri ile Hamas'ı fazla 'liberal' bulan Cündü Ensarullah isimli grubun üyeleri arasında cuma namazının ardından çatışma çıktı.

Çatışma , Gazze içinde şeri hükümlerin uygulanmasını isteyen Cündü Ensarullah grubu lideri ve İbni Teymiyye Camii İmamı Abdullatif Musa taraftarları ile Hamas'a bağlı polisler arasında yaşandı. Çatışmalarda 22 kişi hayatını kaybederken, 150'den fazla yaralı olduğu açıklandı.

Ölenlerden altısının, aralarında bir İzzettin Kassam Tugayları komutanı da olan Hamas polisi olduğu, birinin ise 11 yaşında bir çocuk olduğu ifade edildi.

Cündü Ensarullah lideri Abdüllatif Musa da çatışmada hayatını kaybetti.

Abdüllatif Musa'nın cuma hutbesi sırasında Gazze'de bir İslam Emirliği kurulduğu açıklamasını yaptığı ve kendisini Gazze Emiri ilan ettiği, hutbeden kısa bir süre Hamas'a bağlı polislerin İbni Teymiyye Camii etrafını sararak operasyon başlattığı belirtiliyor.

Hamas polisiyle Cünd ü Ensarullah grubu üyeleri arasındaki çatışmanın akşam saatlerine kadar sürdüğü kaydedilirken, Hamas "kanunlara uymayan ve silah taşıyan herkesin tutuklanacağı" uyarısı yaptı.

Cündü Ensarullah üyeleri Hamas'lı yöneticileri "ılımlı" olarak niteleyerek Gazze'de sadece şeri kanunların uygulanmasını istiyor.

El Kaide'ye yakınlığıyla tanınan Cündü Ensarullah grubunun kalesi olarak bilinen Refah'ta, internet kafelere gidenleri tehdit ettiği belirtilen grubun lideri Musa, Hamas yönetimi tarafından, "aklen dengesiz" olarak niteleniyordu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 11:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
ŞENOL
ŞENOL - 10 yıl Önce

bati şeria da ilan etseydiniz ya şu emirliğinizi bizde görseydik ensarullah misiniz yoksa ensaru israil mi

ergün
ergün - 10 yıl Önce

Yorumuna dikkat et adamlar şeriat istiyorlar sen kalkmış dalga geçiyorsun.yzıklar olsun. hamasıda kınıyorum.

Ahmed
Ahmed - 10 yıl Önce

Bu tekfircilerin işi gücü islami direniş hareketleri bölmek anladığım. Önce çeçenistan şimdi Filistin, yarın bakalım.

banner39

banner36

banner37

banner35