banner15

Gazze'de 'Tampon Bölge' Gerginliği

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Filistinli direnişçilerin roket saldırılarını engellemek için Gazze'nin kuzeyinde tampon bölge oluşturulmasını istedi. Filistin yönetimi karara sert tepki gösterdi.

Gazze'de 'Tampon Bölge' Gerginliği
İsrail başbakanı Ariel Şaron güvenlik güçlerine, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bir tampon bölge oluşturulması planını acilen hayata geçirme emri verdi. Bu, Şaron'un hastaneden taburcu edilmesi ardından aldığı ilk büyük karar. İsrail yetkilileri kararın Filistinlilerin roket saldırılarını önlemek için alındığını iddia ediyor. Filistinli yetkililer ise plana sert tepki gösterdi. Filistin güvenlik güçlerine mevzilerini terk etmeme emri verildi. Filistin Yönetimi İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, "İsrail'in silah zoruyla yasak bölge oluşturma girişimine izin vermeyeceğiz" dedi. Geçen hafta hafif bir beyin kanaması geçirdiği açıklanan Ariel Şaron, yasak bölge oluşturulmasına ilişkin kararı bazı bakanlar ve güvenlik yetkilileriyle yaptığı toplantıdan sonra aldı. İsrail medyasına göre, Şaron, "Filistinli militanların bize saldırmamaası için bu kararı aldım" dedi. İsrail'in Eylül ayında Gazze'yi boşaltmasının ardından Filistinli militanlar, İsrail topraklarına birçok kez roket saldırısı düzenledi. Gazze Şeridi'nin kuzey ve doğu sınırında oluşturulacak tampon bölgenin derinliğinin 2.5 kilometre olacağı belirtiliyor.

Seçim tartışmaları sürüyor

İsrail yetkilileri, 25 Ocak'ta yapılacak Filistin genel seçimlerinde Doğu Kudüs'teki Filistinliler'in oy kullanmalarına izin verilmeyeceği yönündeki kararı gözden geçireceklerini söylediler. Filistin Yönetimi, İsrail'in Kudüs'teki Filistinlilerin oy kullanmalarını engellemesi halinde, 25 Ocak'taki parlamento seçimini iptal edeceğini açıklamıştı. İsrailli yetkililer, seçimlerin ertelenmesinden sorumlu tutulmak istemediklerini belirtiyorlar.

Kudüs olmadan olmaz

Seçimin ertelenebileceği yolundaki açıklama, Filistin Enformasyon Bakanı Nebil Şaat'tan geldi. Nebil Şaat, "Kudüs'te seçim olmazsa, hiçbir yerde olmaz" dedi. Filistinli baş müzakereci Saib Erakat da İsrail'i seçimi sabote etmekle suçladı. İsrail yönetimi, Hamas'ın katılımı yüzünden Doğu Kudüs'teki Filistinlilerin parlamento seçimlerinde oy kullanmalarını engelleyeceğini duyurmuştu. Başbakanlık sözcüsü Raanan Gissin ülkesinin Hamas gibi silahlı bir grubun iktidara gelmesine yardımcı olmayacağını söyledi. Filistin Yönetimi'nin kurulduğu 1995 yılından bu yana parlamento için ikinci kez seçim yapılacak. İsrail daha önceki parlamento seçiminde Doğu Kudüs'teki Filistinlilerin postayla oy kullanmalarına izin vermişti.

Hamas da, ilk kez parlamento seçimlerine katılacağını açıklamıştı. Geçmişte İsrail hedeflerine çok sayıda saldırı düzenleyen Hamas, kısa bir süre önce Batı Şeria'da yapılan yerel seçimlerde büyük başarı kazanmış, Nablus'ta oyların yüzde 70'den fazlasını almıştı. Bu sonuçta iktidardaki El Fetih Partisi'ne yönelik yolsuzluk iddialarının da büyük payı olduğu belirtiliyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48