banner39

Gazze'de tıbbi malzeme stokları tükeniyor

Filistin Sağlık Bakanlığı Gazze'de böbrek hastalarının kullandığı tıbbi stoğun tükenmekte olduğunu belirtti.

Arşiv 02.10.2009, 17:48 02.10.2009, 17:48
Gazze'de  tıbbi malzeme stokları tükeniyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'de böbrek hastaları için kullanılan tıbbi malzemelerin kullanım süresinin sona erdiği, aynı hastalık için ilaç stoklarının ise tükenmek üzere olduğunu bildirdi.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, Gazze Eczane Gelen Müdürü Münir El Berş, Batı Şeria'daki Filistin yönetimini suçlayarak, Gazze'ye gerekli malzemenin gönderilmediğini söyledi. El Berş geçen yıl siyasi sebeplerden dolayı Gazze'nin ihtiyacı olan tıbbi malzeme ve ilaç ihtiyacının sadece yarısının gönderildiğini hatırlattı.

2008 yılında Gazze'ye düşen tıbbi malzeme payının yüzde 50'ni aldığını, 2009 yılında ise şimdiye kadar ihtiyacın sadece yüzde 15'lik bölümünü aldığı belirten El Berş Kızılay, Kızılhaç, İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği gibi uluslar arası kuruluşları ve 'Vicdan sahibi' herkesi acil yardıma çağırdı.

Filistin Sağlık Bakanlığı yetkilileri daha önce Gazze'de yüz farklı ilaç türünün tamamen tükenmiş olduğu, dört yüzden fazla hastanın ise ilaç eksikliğinden dolayı hayati tehlike yaşadığı şeklinde açıklamada bulunmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?