banner39

Gazze'de yüzlerce hasta ölümle pençeleşiyor

İsrail'in kuşatması altındaki Gazze'de son 48 saatte içerisinde tedavisine izin verilmeyen hastaların 4'ü bebek 7 hasta öldü.

Arşiv 29.05.2008, 17:26 30.05.2008, 09:02
Gazze'de yüzlerce hasta ölümle pençeleşiyor


İsrail Ordusu tarafından tedavi edilmesine izin verilmeyen Filistinli hastaların ölümüne tüm dünya kayıtsız kalıyor. Gazze Şeridi'nde bir yıldan beri süren kuşatma, son 48 saat içerisinde içlerinde üçü kardeş dört emzikli bebeğin de bulunduğu toplam yedi hastanın canına mal oldu.

Böylelikle geçtiğimiz Haziran ayından beri uygulanan kuşatma nedeniyle hayatını keybeden Filistinli sayısı 170'e yükseldi.

Filistinli kaynaklar, 28 Mayıs Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, iki kardeşinin vefatından sadece iki gün sonra Suca el-Ferra'nın da ilaç ve tedavi yetersizliği nedeniyle vefat ettiğini açıkladı.

26 Mayıs Pazartesi günü, Suca'nın kardeşleri daha bir haftalık bebek olan Sucud ve Fayize, tedavilerinde kullanılması gereken "Surfactant" adlı bir kimyasal maddenin bulunamaması nedeniyle Han Yunus kentindeki Nasır hastanesinde vefat etmişti.

Aynı gün ise iki aylık emzikli bebek Beşir Humuvv ve kanser hastası Cihad Ali (20) adındaki Filistinli genç, yine ilaç temin edilememesi ve tedavileri için Gazze dışına çıkmalarına izin verilmemesi nedeniyle vefat etmişti.

Gazze'de kronik ve riskli gruba giren yüzlerce hasta, Gazze dışında tedavilerine izin verilmemesi ve yeterli tedavi imkanlarına sahip olunmaması nedeniyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?