banner39

Gazze'den çık Batı Şeria'ya yerleş

İsrail, uluslararası toplumun tepkisine rağmen Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimlerini genişletme politikasını sürdürüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Gazze'den çık Batı Şeria'ya yerleş

İsrail, geçtiğimiz yıl çekildiği Gazze Şeridi'nden tahliye edilen Yahudi yerleşimcileri bu kez işgal altında tuttuğu Batı Şeria'daki Filistin topraklarına yerleştiriyor. İsrail Savunma Bakanlığı'nın, Batı Şeria'da bulunan eski bir askerî üssün, Gazze Şeridi'nden tahliye edilen yerleşimciler için bir yerleşim birimine dönüştürülmesi planını dün onayladığı bildirildi.

Ürdün Vadisi'nde bulunan Maskiot adlı üsteki inşa çalışmalarının iki hafta sonra başlayacağı ifade edildi. İsrail radyosunun haberine göre, Batı Şeria'da oluşturulacak yerleşim birimine 30 Yahudi aile yerleştirilecek. Yahudi yerleşimcileri koruyan YESHA Konseyi de Gazze'den boşaltılan bin 700 aileden 42'sinin Batı Şeria'ya taşındığını ve burada geçici olarak kurulan evlerde yaşadığını açıkladı.

ABD ve uluslararası toplumun desteklediği, "yol haritası" olarak adlandırılan İsrail-Filistin barış planı, işgal altındaki Filistin toprağı Batı Şeria'da yerleşim birimi inşasının durdurulmasını öngörüyor. Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'in 1967'deki savaşla işgal ettiği Filistin topraklarındaki yerleşiminin yasadışı olduğuna hükmetmişti.
 
Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?