Gazzeli gazeteciler Zeydi için yürüdü

Zeydi'nin serbest bırakılması için yürüyen gazeteciler, 14 Aralık'ı 'Uluslararası Ayakkabılar Günü' ilan etti

Arşiv 16.12.2008, 17:18 16.12.2008, 17:26
Gazzeli gazeteciler Zeydi için yürüdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ablukasındaki Gazze Şeridi'nde Filistinli gazeteciler, ABD Başkanı George W. Bush'a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar Zeydi'ye destek için yürüdüler.

Filistin Gazeteciler Bloğu; Zeydi'ye destek sağlamak amacıyla Arap, Filistin ve yabancı gazetecilerden bir dayanışma komitesi kurulması çağrısında bulundu.

Maan haber ajansının bildirdiğine göre, Filistinli gazeteciler, 14 Aralık gününün "Uluslararası Ayakkabılar Günü" ilan edilmesini istediler.

Gazze'de yapılan Zeydi'ye destek yürüyüşünde Filistinli gazeteciler posterler taşıdılar ve Zeydi'nin hemen serbest bırakılması için sloganlar attılar. Gazeteciler gözaltı sırasında Zeydi'ye herhangni bir zarar gelmesinden Iraklı yetkililerin sorumlu olacağını hatırlattılar.

Yürüyüş sırasında taşınan posterlerden birinde, "Muntazar'ın ayakkabıları, katil ve canilerin peşinden gidecek bir kabus olacak" yazısı dikkat çekti.

Filistin Gazeteciler Cemiyeti başkanı Yaser Ebu Han, uluslararası insani yardım örgütleri ve uluslararası gazeteciler federasyonuna çağrıda bulunarak Muntazar'ın hemen serbest bırakılması için çalışmalar yapmalarını istedi.

Yaser Ebu Han, "Muntazar'ın ayakkabıları ABD ve İsrail'in vahşetini protesto eden her bir Arap vatandaşından bir mesajı temsil ediyor. Muntazar'ın ayakkabıları Filistin halkından Amerikan ölüm makinesine bir mesajdır." dedi.

Bu arada, Hamas sözcüsü Fevzi Barhum, "Zeydi'nin yaptığı Amerikalı ve İsraillilerin Arap ve İslam dünyasında yaptıklarını reddeden Arap ve İslam mesajını temsil etti." diyerek Zeydi'nin serbest bırakılması için uluslararası örgütleri faaliyete geçmeye çağırdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?